Ръководството на „Нефтохимик“ да предостави план за развитието на футболния клуб. Но не просто план-сметка за разходите, а цялостна програма за развитието и перспективите пред клуба. За това са се разбрали днес мажоритарният собственик Анелия Златкова, нейният екип и Община Бургас. По-рано днес се проведе извънредно заседание на спортната комисия, което идва след серия от интервюта на шефовете в клуба.

От тях ставало ясно, че мъжкият отбор може да се премести във Варненско, защото местната администрация в Бургас не помагала при финансирането. „Както каза колегата Станимир Апостолов, спортната комисия е провела повече извънредни заседания по темата Нефтохимик, отколкото здравната за коронавируса. Ние осъзнаваме важността и социалния елемент на спорта футбол. Но в Бургас има над 120 спортни клуба, в които тренират и се развиват нашите деца. Детско-юношеска школа по футбол има не само в Нефтохимик, но и в други клубове. Винаги сме се стремили да има равнопоставеност“, обяви председателят на спортната комисия Йордан Георгиев.

Той не скри, че разговорът и отношението днес не са му били присърце.

„Когато Общината по решение на Общинския съвет прехвърли акциите на г-жа Златкова, това не стана, защото просто някой го реши. А по нейно искане и заявление. Златкова беше напълно наясно какви са дълговете, за това и получи акциите безвъзмездно. Тя участва в управлението на този клуб и преди. Три години е била в борда на директорите, вземала е решения“, напомни Йордан Георгиев. Що се отнася до финансирането на клуба, то „Нефтохимик“ е получил държавата си помощ, която тази година е в размер на 60 хил. лева. Причината да е по-малка в сравнение с предходните години е директива на Европейския съюз. Брюксел има таван за държавните помощи на спортните клубове. Те не трябва да са повече от 200 хил. евро за три години, което е 391 хил. лева.

„През 2019 год. клубът получи 130 хил. лева, миналата година помощта беше 200 хил., за това сега е 60 хил.“, обясни Георгиев. Той уточни, че клубът е получил също така 28 хил. лева за детско-юношеската школа от Общината и дарение от Лукойл, което в размер на над 90 хил. лева. Тези пари също са за детската школа, уточни Георгиев.

Клубът дължи на „Спортни имоти“ 90 хил. лева за базата в „Изгрев“, където тренират децата. „Няма как да бъде безплатно ползването, защото това ще е конфликт на интереси спрямо останалите клубове в града. Плащат обаче 50% от наема, защото работят с деца“, каза още Йордан Георгиев. Той допълни, че общината е готова да отдаде база на дългосрочна концесия, но ръководството на „Нефтохимик“ трябва добре да прецени дали концесия и разходи по стопанисването са по-изгодни от нисък общински наем. Мъжкият отбор в момента играе представителните си мачове на стадиона в „Лазур“.

Наемът се поема от Ефбет, а задължението на клуба е да покрива месечните разходи по ток, вода, поддръжка на тревата. Тези разходи обаче са сериозно просрочени. Клубът има договор с Ефбет, според който букмейкърът финансира „Нефтохимик“, а шейховете трябва да осигурят реклама чрез табели, билбордове и брандиране на спирки.

„Златкова определи договорът за заробващ, защото разходите по рекламата са по-високи от това, което клубът получава. Само че, преди две години именно тя инициира този договор и той беше направен по времето, в което тя е била в борда на директорите“, напомни Йордан Георгиев.

Той е категоричен, че Общината не може да издържа един професионален клуб. Допълни също така, че далеч по-успешни отбори като волейболният „Нефтохимик“, акробати, баскетболни клубове и гимнастици получават в пъти по-малко пари от Общината, а в същото време показват сериозни успехи и печелят не само републикански, но и международни титли.

 

*Заглавието е на редакцията