С откриване, продължило неповече от десетина минути, започна Евро 2024 в Германия. Миниспектакълът бе сътворен от няколко десетки танцьори, които играха на терена в Мюнхен, където бяха развети знамената на 24-те участници в първенството.

Специална почит бе отдадена на бившия капитан на националния отбор на Германия и легенда на световния футбол Франц Бекенбауер, който почина преди няколко месеца на 78-годишна възраст. Феновете в Мюнхен имаха възможност да аплодират на видео един от най-великите играчи в историята. Съпругата му Хайди се присъедини към Бернард Диетц и Юрген Клинсман, които изнесоха на терена купата на европейските шампиони.

„Кайзер Франц“ стана световен и европейски шампион като футболист с тима на Западна Германия (1974 и 1972), а изведе Германия до световната титла и като треньор през 1990.

Това, което зарадва най-много домакините обаче, бе последвалата убедителна победа на Бундестима в първия мач на Европейското. Германия разби тима на Шотландия с 5:1.

Първите два гола за домакините вкараха 21-годишните Флориан Вирц и Джамал Мусиала още преди да изтече 20-ата минута. Така те станаха първите двама играчи на 21 години или по-малко, които се разписват на европейски финали за един отбор.

В добавеното време на първата част Кай Хаверц се разписа от дузпа, която бе отсъдена след преглед на системата за видео асистенция в помощ на съдиите (ВАР), а централният защитник на шотландците Райн Портъс бе изгонен с директен червен картон.

На резервата на Германия Никлас Фюлкруг му трябваха само 5 минути на терена, за да вкара четвъртото попадение за домакините. Рикоширала топка в Антонио Рюдигер беше първият гол на шотландците в първенството, но в добавеното време Емре Джан направи 5:1.

След 5 дни Германия ще изиграе втория си мач срещу Унгария в Щутгарт, а в същия ден Шотландия ще се изправи срещу Швейцария в Кьолн.

Днес предстоят три мача от Европейското. От 16:00 часа играят Унгария и Швейцария. Очакваният с голям интерес двубой между Испания и Хърватска е от 19:00, а в 22:00 ч. Италия излиза срещу Албания.