Българите Алекс Костадинов и Ивелина Карчева спечелиха сребърни медали на Световното първенство по стандартни танци за юноши старша възраст, което се провежда в зала „Левски София“.

Костадинов и Карчева, които са от клуб по спортни танци „Поморие“, стигнаха до второто място в конкуренцията на 59 танцови двойки от 33 държави. Те защитиха позицията си от миналата година, когато на шампионата на планетата в Тел Авив (Израел) отново взеха сребърните отличия.

Костадинов и Карчева бяха наградени от президента на федерацията Виолета Янева и получиха чек за 1000 лева от кмета на Поморие Иван Алексиев.

Шампиони на планетата станаха Ричард Кривинс и Мария Голубьова от Латвия, а трети се наредиха представителите на Литва Пранас Миткус и Юсте Янчиунайте.

България за първи път в историята организира Световно първенство по спортни танци. Съдии от над 25 държави оценяваха двойките. България беше представена от известния в миналото състезател Салваторе Тодаро.

Официалното откриване включваше шоу „Парад на знамената“, брейк изпълнение на състезатели от българската федерация и специалното участие на световните шампионки по естетическа гимнастика за жени с треньор Кристина Ташева, които показаха на публиката своята композиция.

В София участват двойки от Япония, САЩ, Канада, Казахстан, Франция, Италия, Германия, Полша, Литва, Латвия, Израел, Хонконг, Румъния, Турция, Гърция, Португалия, Република Северна Македония, България и други.

Паралелно се провежда международен турнир по стандартни и латиноамерикански танци за всички възрастови групи, в който участват на 500 танцьори.

При състезателите на 19 години стандарт България спечели сребърен медал, след като втори се наредиха Илия Добрев и Дария Посипай. Втората българка двойка Иван Христов и Йовита Георгиева остана на шесто място.

Победители станаха Киш Роберт и Мадалина-Диана Рафа от Румъния.

Днес шампионатът продължава с надпреварата в латиноамериканските танци.