Депутатите окончателно регламентираха работата от разстояние с промени в Кодекса на труда на второ четене. 

Промените в КТ са част от Националния план за възстановяване, в съответствие с европейското законодателство. Те са закъснели - срокът за приемането им мина в края на 2023 г.

От 191 гласували народни представители "за" бяха 160, "против" - 29, а 2 се въздържаха по законопроекта, внесен от Министерския съвет. До момента работата от вкъщи, известна с чуждицата "хоум офис", не бе регламентирана в закона и беше без ограничения. 

Отсега нататък обаче мястото, от което ще се работи от разстояние, следва да се впише в трудовия договор. Служителите ще са длъжни да опишат мястото подробно пред работодателя си, за да е сигурен той, че то отговаря на условията за безопасност. По предложение на ПП-ДБ мястото за работа от разстояние, определено в договора, може да е повече от едно. 

В трудовия договор ще се определя мястото на работа от разстояние, като така ще се създаде възможност работодателят да контролира изпълнението на възложената задача, пишат вносителите от МС. Създава се автоматизирана система за отчитане на работата от вкъщи. Работодателите ще са длъжни да предоставят данни от нея, ако служителите им ги поискат.

Намалява се отговорността на работодателите при настъпване на трудова злополука, когато работещият от разстояние не е спазил правилата за безопасност. Същевременно се регламентира отговорност на работодателите за гарантиране на заплатите на работниците и служителите при веригите от подизпълнители.

В КТ се залага т.нар. "право на изключване", според което работещите имат право право да не отговарят на работодателя си по време на междудневната или седмичната си почивка. 

По време на дебатите Божидар Божанов от "Продължаваме промяната - Демократична България" предложи в трудовия договор да може да се уговаря повече от едно място на дистанционно работно място. Той аргументира предложението си с повече гъвкавост за служителите, както и сигурност за работодателите, че при проверка всичко ще е изрядно. Предложението му се прие. 

Цветан Предов от "Има такъв народ" му опонира, че така се губи смисъла на работата и окомплектоването на работата от разстояние. Божанов му отговори, че например при смяна на местоживеенето, то да не трябва при всяка промяна да се променя трудовия договор. 

След този кратък дебат депутатите преминаха към гласуване на законопроекта на второ четене.