От момента, в който кучето излезе от дома, трябва да е с намордник. Това заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов от парламентарната трибуна при обсъждане на промени в Закона за ветеринарномединската дейност, които бяха приети на първо четене, информира dnevnik.bg.
Те предвиждат забрана за свободното разхождане на кучета над 5 кг без повод и намордник, което ще се наказва с глоба от 300 лв. За извеждането на агресивни кучета без повод и намордник глобата за нарушителите ще бъде в размер на 1000 лв. 500 лв. ще е глобата за разхождане на кучета на детски площадки и на забранени места. Вносител на промените е Десислава Атанасова от ГЕРБ.
Според Симеонов извеждането с намордник е трябва да е задължително условие, "защото всяко куче може да хапе", не само големите. "Малки деца стават свидетели на сбиване на малки кучета, тече кръв, откъснати уши.. това също нанася поражения", каза Симеонов. Според него санкционирането на стопаните на животни нарушаващи и сега действащите забрани, трябва да е възложено на полицията, а не на общинските власти, които очевидно не се справят. "Класика в жанра е мутра, боса по шорти, около него се мотае едно агресивно куче. Как ще се наложи санкция от общински служител? Той в шортите не носи лична карта, изсмива им се и продължава", даде пример Симеонов от Бургас. "Всяко куче без намордник, да бъде прибирано, без мерене на кантари и доказателства, че е агресивно или нещо подобно", каза още Симеонов.
Десислава Атанасова поиска максималният срок за подаване на предложения преди второ четене от 3 седмици и депутатите се съгласиха. Измененията в Закона за ветеринарномедицинската дейност се налагат във връзка със зачестилите инциденти с домашни кучета обясни в пленарна зала Атанасова. При последния такъв случай пет домашни кучета от породата кане корсо убиха 39-годишен мъж до село Владо Тричков.
"Осъзнаваме, че общественият интерес през последните десет години бе насочен основно към проблема с безстопанствената и бездомни кучета и овладяване на популацията. Така на заден план останаха обществените отношения, свързани с отглеждането, безконтролното пускане и разхождане на кучета", каза още Атанасова. Според нея изменението цели подобряване на контрола и повишаване безопасността за населението.
В нейния проект са регламентирани изключенията от забраната за свободно пускане на извеждането на кучета без повод. Забраната няма да се отнася за кучета, които се пускат свободно в обособените и обозначени за това места в урбанизираните територии, по време на лов, подложени на обучение при условията и по реда на наредбите и участващите в състезания.