Тринадесет години бях лидер на БСП, единадесет – президент на ПЕС. Някои ще кажат: достатъчно. И наистина за мен в личен план е по-лесно да не участвам в лидерската надпревара, защото повече мога да загубя, отколкото да спечеля. Но точно защото дължа политическите си постижения на БСП, имам дълг към нея. Когато става дума за оцеляването й, трябва да направя каквото зависи от мен, за да бъде спасена. За съжаление, днес усещането на членовете на партията, а и на обществото като цяло е, че левицата е на доизживяване, че няма перспектива. В този смисъл предстоящият конгрес не може да е рутинен, приспан от сладкия аромат на властта и реализираните или предстоящи назначения. Понеже влизането на БСП в управлението може да се окаже смъртоносно.“
С тези думи Сергей Станишев започна пресконференцията, на която обяви кандидатурата си за председател на БСП, съобщи OFFnews .
И посочи мотивите си за участие в състезанието: „След оставката на Нинова, се отнесох с разбиране към старото-ново ръководство, проявих толерантност и търпение. Дадох шанс, защото разбирам. Но това, което виждам, е разочароващо. Липсва всякакво усилие за промяна в политиката на БСП. Има само механични жестове за обединение на партии, без никакви знаци към отблъснатите членове и симпатизанти на партията.
Най-силната ми мотивация обаче е унизителният начин, по който БСП бе вкарана в управлението. Въпросът не е единствено в съюза с ГЕРБ и ДПС, а че икономическите и социални приоритети на лявото, които да дадат смисъл на участието в коалицията, изобщо не бяха отстоявани в преговорите. Ръководството и преговорният екип го знаят много добре – личи по гузния начин, по който влизаме във властта – на всяка цена.
Впечатлението у избирателите е, че участваме заради постовете – министри и председатели на комисии в парламента. Няма как това да не предизвика смущение и тревога у мен и у повечето от членовете и симпатизантите на столетницата.“
Сред мотивиращите фактори е и подходът за организиране на предстоящия Конгрес. Подготовката се свежда до криене на списъци на делегати, прозвъняване по телефона, търговия с позиции в държавата и места в Националния съвет. По този начин не може да бъде спасена БСП. Затова правя предложение към ръководството да публикува на сайта имената на всички делегати. Като превантивна мярка срещу търговията с души в партията.“
Моята кандидатура е инструмент за сериозна политическа дискусия на предстоящия Конгрес
„Левицата можеше да не влиза в кабинета, а да го подкрепи с вот в пленарна зала. Ръководството обаче реши друго, включително и Националният съвет. Сега единствено Конгресът може да поправи грешките, поставяйки политически задачи на правителството и на нашите представители в него. Да даде лице на партията, след поставянето й в унизителното положение от субект да се превърне в обект на политиката. Само така най-висшият орган ще гарантира бъдещето й след излизането от мандата.“, посочи изход от ситуацията Станишев и обяви очакването си към министрите на БСП спешно да се заемат с лява политика. „В момента се кове бюджет’2025 – в него трябва да намерят място мерките за борба с демографската криза. Сега е времето да се договорят конкретни условия. ГЕРБ е големият печеливш от управлението, но ние му трябваме. Разумни политики могат да бъдат наложени в коалицията и реализирани от правителството и парламента.“
Отговорност на Конгреса е да възстанови диалога в партията, нейните демократичност, институционалност и експертност
„Досега имахме Национален съвет, избран в резултат на сделка. На Конгреса през 2020 г. бяха изхвърлени редица хора със собствено мнение, позиции и авторитет. В резултат, получихме НС, който гласува всичките политики на Нинова, след това я изключи и гласува да влезем в коалиция с ГЕРБ, въпреки доскорошните си обратни позиции. Отговорност на Конгреса е да възстанови диалога в партията, нейните демократичност, институционалност и експертност.
БСП трябва да се върне към умението си да формулира и предлага политики. Да бъде социална, модерна и европейска партия. Но не ретро-социална, а отговаряща на новите очаквания. Раздаването на пари на калпак отдавна не е социална политика. Предстоят промени на пазара на труда, изчезване на професии и поява на бъдещи, нужда от нови умения, закриване на едни бизнеси и разкриване на перспективи за други. Мисията на БСП трябва да бъде гарантирането на работа, безболезнен преход от едно работно място на друго и поносима лична цена на трансформациите за българските граждани.“
Крайно време да бъде начертана политическа посока пред БСП, за да видят хората смисъл от съществуването й
„Призовавам делегатите да не гледат формално на конгреса, а да мислят дългосрочно и с голяма грижа за партията. От мен няма да чуете лоша дума за другите кандидати. Познавам всеки от тях, със силните и слабите им страни. Били са в моя отбор, изграждал съм ги. Важното е да стигнем до осъзнаването, че е крайно време да бъде начертана политическа посока пред БСП, за да видят хората смисъл от съществуването й“.
Липсват ясни политически цели пред правителството, нужни са нови национални каузи
„Всички си отдъхнаха с облекчение, че най-сетне имаме правителство. Вакханалията от избори трябваше да бъде спряна, за да се даде предвидимост на хората и бизнеса. Това, което липсва на новия кабинет са ясни политически цели, с икономически и социални измерения, за да има смисъл работата му и да се роди обществена енергия. Демографската криза, конкурентоспособността и намирането на място на страната ни в новия европейски контекст са теми за търсене на обществен консенсус. Непосредствените задачи пред правителството са еврозоната, спирането на разпада в цели системи, справянето с кризите и големите трансформации пред бизнеса и пазара на труда.“
Прагматичната политика на Тръмп в полза на технологичните гиганти
Обичайно, както в началото на всяка година, Станишев даде своята прогноза за световните процеси, конкурентоспособността на ЕС и мястото на България в контекста на предстоящите трансформации.
„Безспорно влизането на новия американски президент в Белия дом и първите му укази са новината на седмицата. Тръмп открито следва доктрината Монро – американският континент е на американците. Оттам идват и идеите за Гренландия, Канада и Панамския канал.
Още от първия ден той показа, че ще води агресивна политика в полза на технологичните гиганти и американския икономически интерес. С издаването на над 200 указа, демонстрира, че има план за икономическа доминация в света. Преди време бяхме свидетели на индустриалния капитализъм, след това на финансово-спекулативния, днес – на технологичния капитализъм на САЩ. Добрата новина е, че според този прагматичен подход, войните пречат на бизнеса. Видяхме Споразумението между Израел и Хамас и желанието на президента да спре войната в Украйна. Друг въпрос е дали Тръмп иска просто да спре конфликта или ще търси постигането на траен мир, чрез компромиси и гаранции за сигурност за всички. По същество той признава, чу Русия има легитимни национални интереси и аспекти на сигурността, които бяха игнорирани.“, коментира в своя анализ Станишев.
„От първия ден на войната казвам, че за започването й няма невинни, причините са назад във времето. За да спре конфликтът, при жертви над 1 млн. души и от двете страни, трябва да се смени подходът, да се намери баланс на интересите. Имах куража да заявя на конгрес на ПЕС в разгара на войната, че едно нещо не бива да се забравя: Европа е проект на мира. И ако сега тя не участва в постигането му със свои мирни инициативи, а остави процеса изцяло на Тръмп, нахъсвайки за война с Русия, то европейските граждани и бизнеси ще платят сметката.”
Това прогнозира Станишев и се аргументира, че „повечето европейски политици гледат случващото се отвъд океана със страх, защото става ясно как тезата, че за сигурността на Стария континент се грижи Америка, вече губи своята релевантност. Нужна е нова система за сигурност, която да дава гаранции за всички в Европа.
Тръмп призовава да бъдат увеличени разходите за отбрана на страните членки на НАТО на 5% от БВП. Отново прозира неговият прагматичен подход – по този начин той оправя послание към американските производители на оръжие – няма да има помощ за Украйна, но ще получите компенсация с европейските доставки. Затова Европа трябва да има трезва преценка. ЕС е на второ място в света по разходи за отбрана, но те не са ефективни – разпилени са и над 80% от тях отиват за закупуването на „външно” оръжие.
Новата икономическа политика на ЕС би трябвало да предвиди запълването на тази ниша чрез вътрешно производство и тук е мястото на България като страна с традиции в тази индустрия.“
Неравенствата нараснаха през 2024 г. – над 3.6 млрд. души живеят под прага на бедността от 6.85 долара на ден
В Европа и в света текат мощни икономически трансформации. Променящите се глобални тенденции в технологиите, икономиката, демографията и зеления преход се очаква да генерират 170 млн. нови работни места до 2030 г., като същевременно изместят 92 млн. други, според доклад на Световния икономически форум. За новите 78 млн. работни места се изисква спешно повишаване на уменията и преквалификация. Това дава огромно поле за лява политика – да се помогне на работещите да подобрят уменията си, да се преквалифицират и да променят трайно стандарта си на живот.
Ако иска да има бъдеще, Европа трябва да се промени радикално. Прагматичната политика на Тръмп може да я извади от дрямката
„Миналата година Европа осъзна, че изостава в световното състезание по конкурентоспособност. Това показаха и двата доклада на Марио Драги и Енрико Лета, които очертаха новите приоритети на Комисията. През 2025 г. този процес трябва да се ускори и ЕС да намери посоката си.
Нова икономическа и нова външнотърговска политика с акцент върху инвестиции в иновациите са акцентите в работата на ЕК. Завършване на интеграцията на общия пазар във всичките му аспекти – от енергетиката, през телекомуникациите, до капиталовите пазари. Необходимо е да се мобилизира капитал, да се опростят регулациите и да се преструктурира и концентрира европейският бюджетен ресурс, за да отива приоритетно в политиките, теглещи напред икономиката. Европа трябва да потърси съюзници, да обезпечи веригите си на доставки. Да е по-автономна и затова инициативата на председателя на Европейския съвет Антонио Коща за среща на високо ниво ЕС – Китай заслужава подкрепа.“, завърши анализа на международната ситуация Станишев.