Президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за посевния и посадъчния материал, с които се правят поправки в Закона за опазване на земеделските земи. Държавният глава не е съгласен с правилата, по които се променя предназначението на земеделските земи.
Според Радев тези правила не изпълняват конституционното задължение на държавата за особена закрила на земята и не гарантират промяна на предназначението на обработваемите земи само по изключение при доказана нужда.
Радев смята, че промени в законодателството, които засягат основни начала на Конституцията, трябва да преминават през всички етапи на законодателния процес. Само така може да се гарантира прозрачност и да се даде възможност на всички заинтересовани лица да изразят своето мнение.
От Национална Асоциация Българско Черноморие излязоха с декларация във връзка с наложеното вето от президента:
Неразбиране и античовечност в мотивите на Президента
Днес 02.02.2018 г. Президентът на Р. България Румен Радев върна в Парламента за ново обсъждане разпоредби от приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за посевния и посадъчния материал.
Президентът оспорва приетите изменения в Закона за опазване на земеделските земи, който е един от петнадесетте Закона, свързани със Закона за изменение и допълнение на Закона за посевния и посадъчния материал.
Аргументите на Президента са в разрез с идеята за промяната на Закона за посевния и посадъчния материал, която е намаляване на административната тежест. Президентът атакува точно текстове от промените в ЗОЗЗ, които намаляват административната тежест. Това са текстове позволяващи планирането на инвестиционния процес, свързано с извършване на финансови разходи.
Един от аргументите на Президента е, че удължаването на процеса на преотреждане, а с това и не извършване на инвестиционното намерение, то през този период земята не можело да се използва, като земеделска. Това е невярно твърдение. Няма законодателна пречка земеделската земя да се използва като такава , а и от практиката се вижда, че през този период земята се използва, като земеделска.
Друг аргумент на Президента е, че след като земеделската земя е преотредена, като урбанизирана и върху нея не е извършено инвестиционно намерение, то тя щяла да пустее. Това твърдение също не отговаря на истината, защото никой не забранява на собственика да обработва своята земя до започване на инвестиционното си намерение. Този тип собственици заплащат данъци и такси за урбанизирана територия, такива каквито собствениците на земеделска земя не заплащат. Те също не получават и национално и Европейско субсидиране при обработка на земята. Точно тези дребни собственици г-н Президентът е решил да бъдат жестоко наказани. Друг аргумент на Президента е, че за тези промени в ЗОЗЗ е трябвало да има широк обществен дебат. Прощаваме на Президента неговото незнание, че този обществен дебат е започнал от 2011 г. С голям интензитет той се проведе и от май месец 2017 г., та до днес когато Президента разбра за него.
Истината за мотивите на Президента е, че той е получил разпореждане от един от лидерите на псевдо еколозите. Идеята за осъществяване на повсеместен еко рекет върху дребния собственик и върху български семейства, изхранващи сами себе си, е възприета и от Президента на Р. България.
Г-н Президент, с Вашия акт Вие толерирате зелената мафия и отритвате обикновените трудолюбиви българи.
Източник и снимка: Fakti.bg