Общините ще имат бюджет най-рано през май. Тревожната констатация е на кмета на община Царево инж. Георги Лапчев. Липсата на държавен бюджет води след себе си доста проблеми и сметката за ток, от която вече всички пропищяха, е най-малкият проблем.
„Не токът е проблемът. Всяка община би се справила със сметката за улично осветление, ако беше само това. Но тук говорим за дърва, за пелети. Ние сме договаряли в началото на лятото цена на пелетите от 350 лв., а сега доставчиците ни ги предлагат за 780 лв. Горивата поскъпват също“, обясни инж. Лапчев и допълни, че община Царево има социален патронаж до всяко едно населено място. Освен цената на горивото, с което пътуват колите, скачат и цените на хранителните продукти.
„Няма как да увеличим цената на социалния патронаж, защото това пак ще удари най-уязвимите. Но ние трябва да компенсираме това поскъпване от някъде. Това може да се случи през общинския бюджет, а такъв няма, защото няма държавен“, коментира царевският кмет. В момента е изключително трудно и да се прогнозира някаква рамка на бюджета.
„Само до преди 10 дни не знаехме колко ще е минималната работна заплата. Като не знаем колко ще плащаме на нашите служители, как да формираме цифра с която да се съобразим? Същото е и с безплатните детски градини. Ние нямаме рамка, върху която да стъпим, за да знаем какво няма да ни достигне и да го предвидим в бюджета.“
Кметът на Царево е убеден, че не е проблем това, че общините харчат много, а че печелят недостатъчно. „Печалбата в морските общини идва от туризъм, а за този сектор не се говори. Има проблеми с плажовете, много хотелиери и ресторантьори обявяват, че може и да не работят. От къде да дойдат приходите за нашите общини“, пита Георги Лапчев.
„Когато имаме намален приход и прогресивно растящ разход, няма как един кмет да не започне да прави икономии от всичко. 1/12 от миналогодишния бюджет сега въобще не е достатъчна, защото разходите са много по-различни, а приходите няма да са по-високи. Хиксовете са много, за да може да ги решим. Категорично сме в капан“, категоричен е кметът на Царево.
Според него животът в момента е много по-труден, защото основни сектори, от които биха постъпили средства, в момента са напълно замразени.
„Ние не държим чак толкова да получим компенсации. Ние искаме да имаме лесен начин да печелим пари. Но за съжаление инвестиционните процеси в последните месеци се затварят. Предстои ни лято, в което не можем да поставим основни параметри пред бизнеса. Ще има ли още здравна криза? Кога ще отворят заведенията и ресторантите? Ще могат ли въобще да го направят? Това не са въпроси, които се задават на държавата, а се задават пред нас, кметовете на общините“, отбеляза още царевският градоначалник.