Държавата не трябва да се намесва в продажбата на рафинерията „Лукойл Нефтохим“. Това заяви пред „Дарик радио“ собственикът на газовата компания „Овергаз“ Сашо Дончев. И добави, че не трябва решението да се взима от парламента с квалифицирано мнозинство, защото най-вероятно става дума за задкулисие, тъй като понастоящем не е гарантиран чл. 1 от Конституцията.
На 12 декември лидерите на ГЕРБ и „Продължаваме промяната - Демократична България“ Бойко Борисов и Кирил Петков внесоха в Народното събрание проекторешение, според което продажби на дружества, свързани с производството на нефт и продукти от суровината, трябва да се одобряват от Народното събрание. Необходимите за това депутати са не както обичайно при проекторешения на парламента поне 121 души (т. нар. обикновено мнозинство), а 160 народни представители.
„Всяка намеса на държавата в икономиката е граничеща с престъпление. Не смятам, че някой трябва да се бърка в това на кого и как се продава“, заяви Дончев. Добави, че държавата като отговорна за всички може да информира и даде гаранции, че „този, на когото продава, е този, за когото мечтаем“.
Дончев смята, че в бранша освен „Лукойл“ има други не по-малко опасни играчи, за които по-малко се говори и това го кара да е нащрек, когато се говори за продажба на рафинерията.
Същевременно министърът на финансите Асен Василев заяви отново по „Дарик“, че очаква Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) внимателно да огледа очакваната сделка за продажба на най-голямата нефтена рафинерия в България „Лукойл Нефтохим“. По думите му много добър ефект от смяната на собствеността може да стане да се смени и доминиращата структура на компанията на пазара.
Той коментира намерението на руския нефтен гигант да се освободи от собствеността си в България, след като властите съкратиха срока на изключението за внос на руски петрол у нас и за износ на получените от него продукти.
Василев каза, че КЗК следва да огледа дали кандидат-инвеститорът отговаря на законовите условия (бел. ред. - да не е руска или офшорна компания), дали това ще доведе до изкривяване на пазара, трябва ли най-голямата рафинерия да има верига бензиностанции и да притежава единствения тръбопровод за вътрешна доставка, да види дали продажбата става на части или нацяло. Освен това КЗК ще трябва да убеди и Европейската комисия в правилността на изводите си, добави финансовият министър.
Неговото мнение е, че е добре и Народното събрание да се произнесе по сделката, за да се огледа от всички страни и ако има съмнения, те да бъдат чути и обсъдени.