Министърът на правосъдието може да прави предложение до Висшия съдебен съвет за предсрочно освобождаване на главния прокурор, както и на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Това постанови Конституционният съд във вторник. Решенеито беше взето единодушно - с 10 гласа "за".
Ето и пълния текст на решението:
"Днес, 8 февруари 2022 г., Конституционният съд се произнесе с тълкувателно решение по конституционно дело № 17/2021 г., образувано по искане на Министерския съвет на Република България за даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл.130в, т.3 от Конституцията на Република България в отговор на въпроса: „В правомощията на министъра на правосъдието по чл.130в т. 3 от Конституцията на Република България включва ли се възможността да прави предложение за предсрочно освобождаване от длъжност на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор в хипотезата на чл.129 ал. 3 т. 5 от Конституцията?“.
Приетият диспозитив на решението гласи:
Разпоредбата на чл. 130в от Конституцията включва и възможността министърът на правосъдието да прави предложение до Висшия съдебен съвет за предсрочно освобождаване от длъжност на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор в хипотезата на чл.129 ал.3 т.5 от Конституцията".
Припомняме, че отговорът се чакаше от министъра на правосъдието Надежда Йорданова, за да внесе във Висшия съдебен съвет ново искане за освобождаването на Иван Гешев. Йорданова многократно заяви, че са постъпили сигнали, свързани с дейността на главния прокурор и по тях вече се работи.
Въпросът пред КС беше повдигнат от бившия министър на правосъдието Янаки Стоилов, който сега е конституционен съдия.
Източник: Нова телевизия