Политиците и висшите чиновници вече ще трябва да декларират имуществото и доходите не само официалните си съпрузи, но и на лицата, с които са във фактическо съжителство, съобщи 24 часа. Поправката влиза в новия вариант на антикорупционния закон. Промените са били обсъдени на оперативно заседание на правителството вчера, а следващата седмица трябва да бъдат приети официално.

В Закона срещу корупцията за първи път ще бъде описана дефиниция за фактическо съжителство. За такова ще се смята, ако двама души живеят заедно повече от 2 години. Инициаторът на антикорупционния закон Меглена Кунева обясни, че имуществото и доходите на непълнолетните деца на хора от властта също ще бъдат декларирани.

От 5 на 10 хил. лева се вдига прагът за деклариране на чужди вещи, които се ползват от хората от властта. Ще се описват и платени курсове и образование над тази сума. Шефът на единния антикорупционен орган - националното бюро, и неговите четирима заместници, ще се избират от Народното събрание. Те, както и служителите на бюрото ще бъдат подлагани на тестове с детектор на лъжата.

Запазва се възможността в бюрото да бъдат подавани и проверявани анонимни сигнали за корумпирани чиновници. Това обаче ще става само ако въпросните сигнали са подкрепени с доказателтва. В новия вариант на Закона се разширява кръгът на лицата, заемащи висши държавни длъжности, които подлежат на проверка.

В него ще влизат висшият военен състав и шефовете на ключови за икономиката агенции.