Засилването на смесения миграционен натиск е сериозното предизвикателство за България, която е външна граница на Европейския съюз. За да осъществява адекватно на новите условия патрулната дейност в зоните за граничен контрол, страната ни кандидатства за допълнителна подкрепа на националните усилия за ефективен контрол на европейските външни граници.

В тази посока, чрез инструмента за финансова подкрепа за външните граници и визите, част от Фонд „Вътрешна сигурност“, са разпределени средства за разширяване на капацитета за надзор, реакция и гранични проверки, намаляване на миграционния натиск по външните сухоземни граници на ЕС и предотвратяване на незаконното им пресичане.

Дейностите са реализирани в рамките на грантови споразумения „Подкрепа на усилията на Република България за справяне с миграционния натиск по външните граници“, „Незабавно укрепване на капацитета за интегрирано наблюдение, комуникация и информационни системи на външните граници на Република България“ и „Повишаване капацитета за противодействие на миграционния натиск по българските външни граници“, подписани между Европейския съюз, представляван от Европейската комисия (ЕК), и Министерството на вътрешните работи.

Едно от грантовите споразумения е проекта „Подкрепа на усилията на Република България за справяне с миграционния натиск по външните граници”, целящ основно подпомагане и организиране по ефективен начин на дейностите за граничен контрол по външните сухоземни граници на Европейския съюз.

В изпълнение на проекта за справяне с миграционния натиск по външните граници са доставени : три мобилни рентгенови системи за сканиране на карго контейнери и моторни превозни средства, системи за пулсово засичане, десет  ръчни видеоскопа за откриване на тайни поделения и кухини в МПС, контейнери и железопътни вагони, 100 скенера и 90 четеца за документи и др.

Служителите от Главна дирекция „Гранична полиция” и регионалните дирекции са оборудвани с общо 70 патрулни автомобила с висока проходимост и 10 специализирани ATV, а за нуждите на служителите от дирекция „Национална полиция“ и Дирекция „Жандармерия“ са доставени 350 автомобила с повишена проходимост. 341 от автомобилите, с които се осъществява патрулна дейност в зоните на външните сухоземни граници, са оборудвани със системи за видеоконтрол, а девет са мобилни технически работилници за поддръжка на терен на системата за комуникация TETRA. С цел интегриране към съществуващата система за видеонаблюдение на МВР, 341 от автомобилите с повишена проходимост са оборудвани допълнително, а за служителите, осъществяващи граничен контрол и охрана на границите са осигурени 1 593 бронежилетки, девет детектора за метални предмети и лични предпазни средства. По проекта са доставени четири 20-местни и два 50-местни автобуса за придружаване на задържани лица и персонал, както и на 17 специализирани автомобила за превоз.

В резултат на изпълнението на проекта е обезпечено предприемането на спешни мерки за намаляване на миграционния натиск по външните сухоземни граници на ЕС и за превенция на незаконното им преминаване. Предоставена е подкрепа на Главна дирекция „Гранична полиция“ за ефективно организиране на дейностите по граничен контрол при спазване на човешките права и защита достойнството на мигрантите посредством употребата на модерно и адекватно специализирано оборудване и моторни превозни средства.

Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Гранична полиция“ и Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ са структурите на МВР, бенефициери по изпълняваните проекти, съфинансирани от Механизма за спешно подпомагане на ЕС по Фонд „Вътрешна сигурност“ и републиканския бюджет.

 

Снимка: Пресцентър МВР Архив