Склонна съм държавата да има пълен контрол над сделката със закупуването на българските активи на "ЧЕЗ Груп". Целта е да се успокои обществото. Това заяви президентът на Инерком Гинка Върбакова след среща с премиера Бойко Борисов. Тя посочи, че заминава за Прага, за да обсъди възможностите за включването на държавата.
Министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че се вижда добрата воля на българската компания за допускането на държавата в сделката.
Гинка Върбакова заяви, че сделката се финансира от консорциум от международни банки.
Български банки не участват във финансирането на сделката, каза собственикът на Инерком.
Малко след 8.40 часа Гинка Върбакова влезе на среща с премиера с Бойко Борисов.
Разговорът се проведе непосредствено преди съвместното заседание на парламентарните комисии по енергетика и специализираните служби в четвъртък. На него ще бъдат изслушани всички институции, които проверяват продажбата на ЧЕЗ.
Пред депутатите ще докладват ДАНС, Комисиите за защита на конкуренцията, за финансов надзор и за енергийно и водно регулиране.
На заседанието ще бъде поканен и представител на президента.
„ЧЕЗ Груп” също искала информация, но за „Инерком”. Съветът на директорите на чешкото дружеството е потвърдил, че са направени множество проверки на потенциалния купувач от България и неговите източници на финансиране. Те не били открили никакви проблеми.
Министър-председателят Бойко Борисов и чешкият му колега Андрей Бабиш са разговаря за ЧЕЗ още веднъж късно снощи.
Това съобщиха от правителствената пресслужба.
Тема на телефонния разговор за сделката за продажба на активите на дружество ЧЕЗ Груп в България. Борисов поискал допълнителни разяснения за позицията на чешкото правителство.
След публикации в чешки медии Бабиш поискал да бъдат представени доказателства, които да разсеят притесненията около сделката.
Надзорният съвет на ЧЕЗ Груп пък поискал от Съвета на директорите на дружеството информация за "Инерком". Съветът на директорите е потвърдил пред НС, че е извършил множество проверки на потенциалния купувач и източниците му на финансиране и те не са показали никакви.
Съдействия за разговори с ръководството на ЧЕЗ е обещал Бабиш на Борисов, ако държавата прояви интерес да закупи ЕРП-то.
Правителствените ръководители на двете страни заявиха, че нямат и не са имали каквато и да е връзка със сделката или дружеството купувач, решенията за които са взети от Съвета на директорите на „ЧЕЗ Груп“.
Бабиш и Борисов били категорични, че са дали публичност на съмненията си за неспазване на добрите практики при осъществяване на сделката и потвърдиха, че ще следят внимателно за довеждане до край на проверките от компетентните органи на двете държави.
Източник: Fakti.bg
Снимка: БТА