Политиката на Правителството в сектор „Енергетика” е последователна и напълно съобразена с Енергийната стратегия на Република България до 2020 г., приета от Народното събрание, както и с основните принципи на Европейския съюз. Това коментираха в своя позиция бургаските депутати от ГЕРБ.
Тезите на БСП за непоследователност в енергетиката не отговарят на истината, това е и причината в изявленията им да липсват конкретни данни, отчитат народните представители от Бургас.
Както предвижда политиката на Европейския съюз ВЕИ бяха насърчавани. В края на 2013 г. България достигна националната си цел - енергия от ВЕИ 16% от брутното потребление на страната. Затова с измененията в Закона за енергетиката бяха спрени преференциалните цени за нови ВЕИ, ограничено беше производството на ел. енергия от биомаса и се засили контролът над производителите на електроенергия по преференциални и регулирани цени. Така се спря трупането на финансов дефицит в системата.
След извършен преглед на състоянието на българската енергетика, след предприетите реформи, на 27.05.2016 г., международната рейтингова агенция Moody's присъди индикативен кредитен рейтинг Ba1 със стабилна перспектива на „Български енергиен холдинг” (БЕХ) ЕАД. Нивото на присъдения рейтинг е с две степени по-високо от текущия рейтинг на холдинга и с две степени по-ниско от присъдения рейтинг на държавата. Положителната оценка от най-голямата международна рейтингова агенция е в резултат на проведените реформи в българския енергиен отрасъл. Оценено е финансовото стабилизиране на дружествата от групата на БЕХ и позитивната перспектива за развитие. Това показва доверието на международните институции в българския енергиен сектор.
Доказателство за това, че реформите в сектор „Енергетика“ са реални и ефективни е информацията от банковите сметки на дружествата от „БЕХ” ЕАД. Когато поехме сектор „Енергетика“ към 31.12.2014 г. общият размер на паричните наличности на дружествата беше 404 млн.лв. Към 31.12.2015г. паричните наличности на държавните енергийни дружества бяха 833 млн.лв. Към 31.01.2016г. средствата са 962 млн.лв., а за периода от месец февруари до края на 2016 г. паричните наличности на дружествата от държавната енергетика в края на съответния месец са над 1 млрд. лв. Тези цифри показват трайната, устойчива, положителна тенденция, отразяваща финансовото стабилизиране на българската енергетика.