Постоянно присъствие на служители на Държавната агенция по бежанците в Кризисния център на Морска гара в Бургас, поиска местният народен представител от Продължаваме Промяната - Димитър Ташев.

Той постави проблема с огромното струпване на хора в Кризисния център, желаещи да получат хуманитарен статут по време на изслушването на председателят на ДАП - Петя Първанова в пленарна зала. 

Питането на Ташев идва в първия критичен ден от отварянето на Кризисния център в Бургас, където днес стотици украински граждани не успяха да подадат документи за статут. Процедурата е бавна и единствените двама служители могат да обслужват между 20 и 30 души за ден. Така на практика след цял ден на чакане пред сградата и хаос, нови регистрации не бяха направени, а документи получиха само тези бежанци, подали заявка преди седмица. 

 „Политиката на една държава към бежанците определя и нейните ценности. А конкретните мерки и действия, които предприемаме за нуждаещите се, определя нас като общество. В Светото Писание се казва: „Защото огладнях и ме нахранихте, ожаднях и ме напоихте, странник бях и ме прибрахте.“ Имайки предвид, че ние сме от 15 години в Европейския съюз, а Украйна е в Европа, ние подаваме ръка на европейски граждани“, каза Димитър Ташев.

От трибуната в НС той припомни, че е изпратил запитване до председателя на Агенцията още на 9 март т.г., което до този момент е без отговор.

Бургаският депутат е на мнение, че обработката на документи за статут само два дни в седмицата е крайно недостатъчно и създава напрежение сред служителите в Центъра, доброволците и най-вече сред нуждаещите се от помощ украински граждани.

Според Първанова на този етап е важно изменението на Закона за здравното осигуряване, с което да бъдат изравнени правата от двата вида закрила, които страната ни осигурява - Международна и временна. По думите й, до този момент ДАБ е извършвала регистрации за международна закрила, тъй като здравното осигуряване на лицата в този случай е по реда на Българското Законодателство. При получаването на временна закрила от здравна помощ могат да се възползват само лица под 18 години и уязвими групи.