Експерти на АБВ изчислиха, че държавата пилее годишно между 5 и 6 милиона лева за директорски бордове. Това обяви в Бургас лидерът на партията Румен Петков. Той и колегите му вече започнаха изготвянето на анализ, който да покаже колко точно средства харчи страната ни за управителните съвети.
„В енергетиката бордовете са 9. Общо в тях участват заедно с два надзорни съвета на „Булгартрансгаз” и на „ЕСО” 34 души. Годишният фонд работна заплата, които те получават надхвърля 800 000 лева. Там има екзотични фигури като например председателят на Общинския съвет в Хасково. Една женица, не знам, сигурно е свястна.
Вторият много екзотичен персонаж е г-н Дуков, известен с това, че е дете на депутатка от ГЕРБ. Тя на свой ред е известна с това, че единственото й изказване от трибуната на Народното събрание е: ”Бог на поживи Бойко Борисов!”. От София е депутат жената”, коментира още Петков.
По неговите думи този тип „хранилки” са вредни за държавата. Лидерът на АБВ припомни, че ощепрез 2008 година президентът Първанов е настоявал бордовете да бъдат премахнати, да се спре с непрофесионалното и политическо кадруване в тях, да се изкорени порочната и грозна практика партийни представители да бъдат хранени по циничен за обществото начин. „Тези 34 души вземат годишно минимум 800 000 лева. Лично аз съм склонен да подозирам, че сумата надхвърла 2,5 – 3 милиона лева с допълнителното материално стимулиране, колите, обслужването, техническият персонал, шофьори, заплати, телефони и т.н.”, каза още Румен Петков.
Той допълни, че от партията ще анализират бордовете и на още няколко министерства – на земеделието и храните, транспорта, здравеопазването.
„В министерството на здравеопазването има 80 държавни болници. Да приемем, че във всяка болница има по трима души в борд. Да приемем, че член на борд на болница получава по 2 000 лева заплата на месец. 80 умножено по 3 прави 240. 240 умножено по 2 000 лв е близо половин милион месечно.
5 милиона лева на месец без упоменатите екстри от бюджета на министерството заминават по бордовете на тези болници. Разговарял съм с членове, лекари и професионалната общност и тези бордове нямат почти никакво отношение в оперативното управление на болничните звена, а само им тежат на бюджета. Не е нормално през 2009 година дефицитът в зравното министерство да е 30 милиона лева, а сега той да е 600 милиона лева, при положение, че ресурсът като абсолютни числа е увеличен два пъти”, каза в заключение Румен Петков.
Снимка: Архив