Петнадесет годишният рожден ден на най-големия природен парк в България бе отбелязан с екстремен поход, съобщават от Парк Странджа. При много трудни условия и температури до минус 15 градуса група от 14 души (13 мъже и 1 жена) направи 6 ч. преход по пресечен терен в планината.

Групата е водена лично от директора на природния парк Стефан Златаров. Тръгват от заслона в местността „Докузак” в землището на с. Стоилово. "След няколко часа непрекъснато изкачване, групата направи кратка почивка и преброяване на най-високата част на възвишенията. Оттам се откри невероятна гледка към цялата потънала в снежна прегръдка Странджа планина. На длан се виждаха в далечината връх „Папия”, селата Граматиково, Българи, Кондолово, Визица, Стоилово", разказват планинарите. Последвало трудно спускане по заледения склон към река Мечи дол, която е една от най-студените в планината. В долината участниците в похода усетили сериозно силата на характерната за Странджа „температурна инверсия”, при която температурата в долните части е значително по-ниска от тази по върховете. При силен студ са изпълнили много рисково прехвърляне от южния на северния скат на дълбокото дере на р.

Мечи дол по метално въже и алпинистки „тролей”. Особено полезни в тази операция се оказали уменията на членовете на спелеоложкия клуб в Бургас. Операцията е направена при перфектна организация и без никакви травми и усложнения.

След пресичането на стръмните скалисти брегове на Мечи дол по въздух, маршрутът отново тръгнал по изключително стръмно изкачване, което извело групата до пътя на първоначалната точка. Освен служители в парк Странджа в похода се включили моряци, студенти, журналисти и алпинисти.

Природен парк „Странджа” е най-голямата защитена зона у нас и една от най-важните за Европейския континент. Не случайно именно в Странджа е създаден и най-старият природен резерват в България – „Силкосия” през 1931 г. Природния парк бе създаден на 24.01.1995 г. с акт на Министерски съвет на територия от 1161 км2. В Природния парк можете да се запознаете с най-голямото разнообразие на земноводни влечуги в Европа, да се натъкнете на останки от древни цивилизации. На срещата си в швейцарския град Люцерн министрите на околната среда на Европа обявиха Странджа за една от петте приоритетни за опазване територии от Централна и Източна Европа.