Гражданска група „Граждани за Рила” ще застане за четвърти път пред Министерския съвет на 16 декември 2009 г. (сряда) от 9.30 ч. преди заседанието на правителството в знак на своя продължителен и постоянен протест срещу нехайството на българската държава при спазването на европейското екологичното законодателство. „Питейната вода и чистият въздух продължават да са главният потърпев?? на погазването на природата ни”, мотивират се еколозите.

„Докато текат две наказателни процедури срещу България заради нару??енията в ? ила, секачите на планината над Паничище, раз??иряващи пистата покрай спорния лифт до 7-те езера, още не са известни, институциите не се сещат на кого му е притрябвала писта до лифта, а гражданите недоумяват как и докога държавата ще ги има за глупави!”, пи??е в съобщение до медиите.

 

Ежеседмичният сутрешен протест пред Министерски съвет на „Граждани за ? ила“ отново ще мине под надслова на конференцията за климата в Копенхаген, както и под мотото – „има ли място за нови ски курорти в България в конфликт с природата, при липсата на достатъчно сняг и затоплящ се климат”.


Миналата седмица

гражданите бяха приети в лична среща от Министъра на финансите Симеон Дянков и го запознаха с казуса с незаконното изграждане на ски инфраструктура над Паничище в Национален парк „? ила” от фирмата „? ила спорт” АД, притежавана на 99% от оф??орна компания с неясен произход на капитала. Министър Дянков пое ангажимент лично да се запознае със случая, както и да запознае премиера Бойко Борисов. Вицепремиерът изиска да се запознае детайлно с цялата налична документация по случаите с лифта от хижа „Пионерска” до хижа „? илски езера” и прилежащите към него незаконно изсечени ски писти.


Поради големите количества вода, необходима за изкуствен сняг и нуждата от енергия за изпомпване на вода и за ма??ините, които произвеждат снега, както и големите количества енергия за задвижване на лифтове, функциониране на сгради (хотели, ресторанти, магазинчета) и голямото количество гориво, което се изразходва за придвижване на гостите до и в курорта, ски курортите имат голям „принос” за промените в климата, и са също така са силно уязвими от тях.