
Чрез очистителната сила на огъня и действията на Белия кукер лошото се извежда извън селото и така се осигуряват здраве и плодородие през новата година. Белият кукер може да се види само в Кости и Бродилово и в това отношение е уникален. В световната практика със заораването на Белия кукер се погребва злото. Уникална с природата, флората и фауната и най-вече с тази древна магическа обредност, която е запазена само там, е и Странджа. В двете села ритуалите „Кукеровден" и „Пали кош" са съхранени в най-древната си форма. Смята се, че в Кости са пренесени от преселниците от с.
Пиргополо, а в Бродилово - от с. Маджура през 1913.
Празникът в Кости заснеха италиански студенти от Музикалната академия в Тренто. Водеше ги професор Жана Сарно - преподавател по етномузикология в академията. Интересът им бе насочен преди всичко към музиката, съпровождаща изпълнението на двата ритуала „Кукеровден" и „Пали кош". Проф. Жана Сарно е автор на книга за нестинарството в Северна Гърция. Проучва нестинарството повече от пет години, сега подготвя книга и за българските нестинари. Екипът й видя нестинарския център в с. Българи, конака, а днес /7 февруари/ ще посети и Влахов дол.
„За нас в исторически план е гордост, че в Странджа на територията на нашата община са запазени толкова древни ритуали. Те основателно привличат интереса и на международни изследователи, фолклористи и философи, което отваря добри перспективи пред историците и общинския исторически музей", сподели кметът Петко Арнаудов, който всяка година гледа кукерите в Кости и Бродилово.
Кукеровден в Бродилово ще празнуват на 13 февруари.