
После маскираните скачат върху браздите, търкалят се в изораното, та да наляга житото. Връзват кукера към ралото, събарят го на земята и го теглят с въже. Понякога го събличат и хвърлят кожите му в реката.
Кукерските игри свършват с общо смесено хоро на хорището и с „Паликош". На висок прът в центъра на мегдана се запалва кош, пълен със слама. Около него се играе общо хоро от хората в селото, кукерите и гостите на празника. Когато кошът падне, всички започват да го прескачат за здраве.
Кукеровден се
празнува още в с. Бродилово, спорадично в гр. Ахтопол , гр. Царево, в селата Лозенец, Синеморец . Вярва се, че този, който танцува с кукерски костюм, не го ловят магии, здрав е, късметлия и богат през цялата година. Според традиционните вярвания кукерът трябва да е толкова страшен, че като го види злото, да побегне.
Всичко това ще бъде пресъздадено във филмова продукция от италианския снимачен екип.
Празникът, който се организира от Общински исторически музей – Царево, ще започне в 10 ч. с „шиене на Белия кукер" и обличане на останалите персонажи, под съпровода на гайда и тъпан.
В 12 ч. кукерската дружина ще представи на площада няколко типични за празника етюда. След това кукерите ще бъдат посрещнати от кмета на община Царево, кмета на с. Кости и техните гости в новият пенсионерски клуб. Следва традиционно „благославяне", „подстригване", „бръснене" и изпращане на дружината на обиколка из селото.
В 17 ч. започва друг типичен за района обичай - „паликош". На 6 февруари ще има и гости от Серес, Гърция, сред които и нестинари, потомци на гърците, живели до 1913 г. в Кости.