„С коалиционните партньори имаме разбиране за съкращаване с 15 на сто на държавната администрация до края на 2022 г.“, каза в предаването "120 минути" по Би Ти Ви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. Това трябва да залегне в бюджета за догодина, ако говорим за централната администрация - от общо 250 хиляди души става въпрос за около 30 хиляди души, уточни той. Всеки министър ще трябва да си огледа неефективно работещите структури и да предложи поетапен план как те да бъдат редуцирани.

Съпредседателят на ПП отбеляза, че преговорите са приключили, в момента се оформя споразумението и се надяват в рамките на утрешния ден то да мине финален преглед от ръководствата на четирите преговарящи формации ("Продължаваме Промяната", "БСП за България", "Има такъв народ", "Демократична България") и във вторник да започне формалният процес по одобряването на документа.

От ПП се надяват до края на следващата седмица да бъде излъчено правителство.

Най-вероятно Министерският съвет ще има по-различна структура плюс политики, които не са залегнали сега - така Василев обясни защо не може да бъде приет едно към едно проектът за бюджет на служебния кабинет, като призна, че все още не се е запознал с него.

Преговарящите формации, без ДБ, са се разбрали да бъде запазен коефициентът 2,3 по средната за страната работна заплата при определяне на максималния осигурителен доход. Да се знае какъв е коефициентът и той да е напълно предвидим - с повишаването на средното възнаграждение, ще се вдигне и таванът, обясни Василев.

Той призна, че разговорите с останалите формации не са били лесни и всяка една от страните е направила компромиси, като различията са били 15-20 на сто. Никой не иска четвърти избори, всеки си дава ясна сметка, че този път трябва да има правителство, и всички участници в тези преговори направиха отстъпки, отбеляза Асен Василев.

От ПП са отстъпили за социалните плащания, където БСП и ИТН са имали свои искания. В същото време нямало да има намаление на данъчните ставки, както са предлагали от ДБ, отпадат само данък "уикенд" и върху лихвите.

„Прие се да има много засилени глоби, даже криминализиране на плащанията в плик, а банките при теглене кеш над 10 хил.лв. да подават информация към НАП, за да се изсветли икономиката“, добави Асен Василев.

„Даваме си ясна представа, че голяма част от мерките в отделните сектори са непопулярни, но са необходими, ако искаме България да тръгне по нов начин“, убеден е той. Василев уточни, че тези мерки са записани в документа за споразумение и партиите са се съгласили с тях.

Източник: БТА

Снимка: bTV