България е готова да плаща стипендии от 200 000 лева на студенти, които ще се обучават в частни университети извън Европейския съюз, но не позволява на студентите си в българските частни висши училища да взимат стипендии за успех.

Това стана ясно по време на дискусия, организирана от БНР Бургас и посветена на върховенството на закона. Участниците в срещата признаха, че сегашният Закон за висшето образование е дискриминационен.

Темата засегна народният представител от ИТН Златомира Карагеоргиева-Мострова. Според нея правата на студентите, които се обучават в частни университети, не са защитени. „Законодателят не ви дава това право и вие сте дискриминирани“, отбеляза Мострова.

Темата е болна за частните висши училища и е повдигана нееднократно, но без успех, призна бившият ректор на Бургаския свободен университет проф. Галя Христозова.

„Многократно сме правили опити да се промени Законът за висшето образование“, коментира Христозова. Тя обясни, че от частните университети са сезирали за проблема и Комисията за защита от дискриминация. Административният съд обаче е отменил решението на КЗК, с което се е давало право и на тези студенти да получават финансова подкрепа.

Парадоксът е, че студентите от частните университети имат право на европейски стипендии, но нямат право на стипендии в собствената си държава, отбеляза проф. Христозова. Сегашният ректор на БСУ проф. Милен Балтов пък определи като „екзотично“ решението на Министерски съвет да отпуска стипендии от по 200 000 лева за бъдещи студенти, които ще се обучават в частни университети и то извън Европейския съюз.

„Две или три такива стипендии биха обслужили няколко хиляди студенти в България“, отчете проф. Балтов. Според д-р Даниела Божинова Законът за висшето образование противоречи и на Конституцията.

Адвокат Момчил Момчилов отбеляза, че в Коституцията различните собствености – частна, общинска и държавна, са равнопоставени. „ И подобен законодателен подход с този текст на закона за висшето образование, ми се струва, че може да се търси решение и през Конституционния съд“, отбеляза адвокат Момчилов.

Участниците в дискусията се обединиха около идеята, че Законът за висшето образование трябва да се промени, за да даде равни права на всички студенти, независимо от това дали учат в държвавен, или частен университет.