Всички ученици ще се върнат в училище в понеделник. При условие, разбира се - да се тестват за Covid-19 веднъж седмично. Това увери в ефира на националната телевизия министърът на образованието акад. Николай Денков.
Тестовете и за големите ученици ще бъдат от т.нар. "щадящи" или "слюнчести" и ще бъдат взимани в началото на седмицата.
Има желание и възможност, но, оказва се, с кратък времеви хоризонт, поне към момента. Има налични тестове едва за седмица, стана ясно от думите на министъра. Очаквали се обаче допълнителни бройки тестове.
"Седмично пристигат около 400-500 хиляди тестове", отчете главата на просветното ведомство. Именно затова и били занижени критериите - при тестване 2 пъти в седмицата, каквото бе първоначалното изискване, нямало как да бъде осигурен присъствен учебен процес.
Министърът е оптимист относно новите мерки - докато в началото на изискванията за тестване на децата от 1 до 4 клас едва 57% от родителите са били съгласни, то сега тази цифра била близо 90%. Тази тенденция, смята Денков, щяла да бъде идентична и при гимназистите и прогимназистите.
Денков коментира и сложните си отношения с Министерството на здравеопазването. "Това, което бе изненада за мен, бе че нямаше достатъчно тестове. В петък гръмко бе обявено, че ще дойдат 1 милион теста. Ако това беше се случило, учениците вече щяха да в клас.".
Поради това Денков е провел среща с премиера Янев, в рамките на която е изказал аргументите си. "Казах му, че аз вече не мога да се оправя по този начин и трябва да намерим решение. Проведохме среща и тримата (със Стойчо Кацаров - бел.ред.) и за щастие заповедта бе променена - имаме едно тестване вместо две."
А що се касае до учителите - между 46-48% от тях са ваксинирани по данни на министерството. "От гледна точка на статистиката учителите са едни от най-ваксинираните общности в България", отчете министърът.
Източник: News.bg
Чий пример следвате? Какви са резултатите всеки ден? Къде могат да се видят? До сега от плюнките на малките колко заразени се засякоха? Къде се съхраняват след това тестовете? Толкова пари се дават на производителите на тестове вместо за образование.