Основните рискове при онлайн пазаруването са свързани с възможността потребителите да бъдат заблудени от „търговци”, които не съществуват реално. Има вероятност да си поръчате нещо, дори да го заплатите и то да не дойде при вас. Това предупреди Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.
Той препоръча гражданите да преглеждат особено внимателно сайтовете, за да се убедят, че насреща действително има реален търговец, който е посочил своите име, адрес и телефон за връзка. Нереално ниската цена на дадена стока също може да е индикатор за това, че някой се опитва да ви измами, добави Маргаритов и препоръча привържениците на онлайн пазаруването да сравнят няколко предложения преди да се спрат на своя избор от кого да купят. Онлайн покупките също могат да бъдат върнати в срок от 14 дни.
Маргаритов напомни, че при разминаване между договореното при закупуване на пакет на туроператори с полученото на място, потребителите трябва да реагират веднага, като информират управителя на туристическия обект или представител на туроператора. В случай че не успеят да решат проблема, да подадат жалба в КЗП. Комисията има приемни в зимните курорти Банско и Пампорово, предстои да заработят такива и в Боровец и Чепеларе.
Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще има дежурни екипи в празничните дни. Жалби и сигнали ще се приемат на националния телефон на потребителя 0700 111 22.
В 14-дневен срок потребителят може да се откаже от договор за бърз кредит, като изпрати уведомление до търговеца и го информира за това свое желание. Клиентът ще трябва да върне сумата и натрупаната лихва само за времето, през което е ползвал кредита, разясни Маргаритов. „По Коледа и Нова година е възможно да възникнат такива хипотези, защото непосредствено след празниците, когато направим статистиката за това какви подаръци сме подарили и какви сме получили, може да се окаже, че един кредит, който сме взели в навечерието на Новата година, вече не ни е потребен”, допълни той.
Снимка: Vesti.bg