Учителските заплати се увеличават с 15%. Това става по силата на Aнекс към Kолективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който подписаха днес министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и социалните партньори. Увеличението влиза в сила със задна дата - от 1 януари 2023 г.

„По този начин правителството гарантира националния приоритет за поддържане на ниво на учителските заплати от 125% от средното възнаграждение в страната“, посочи проф. Цоков, цитиран от пресцентъра на МОН.

С подписания днес Анекс, минималната основна заплата на учителите става 1709 лева. Такава ще е тя и за всички останали педагогически специалисти - ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направление „Информационни и комуникационни технологии“, логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора и треньори по вид спорт в училищата и детските градини.

Минималната основна заплата за старши учителите и старши възпитателите става 1763 лв., а за главните учители и главните възпитатели - 1831 лв. Директорите ще получават най-малко 2082 лв. основно възнаграждение, а заместник-директорите - 1926 лв. За увеличението на заплатите на педагозите са осигурени 524 млн. лв. от държавния бюджет.

Анексът към Колективния трудов договор беше подписан от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, председателя на Синдиката на българските учители към КНСБ д. ик. н. Янка Такева, председателя на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров, председателя на Независимия учителски синдикат към КНСБ Аспарух Томов, представители на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България и на Сдружението на директорите в средното образование в Република България.

За не по-малко от 1880 лв. минимална месечна работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища - асистент, настояват от Националният браншов синдикат „Висше образование и наука" (ВОН-КНСБ), Съветът на ректорите, Националното представителство на студентските съвети (НПСС) и Синдикат „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“.

Организациите са изпратили писмо с исканията си до министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, съобщи председателят на ВОН-КНСБ проф. Лиляна Вълчева.

По думите ѝ изпратеният документ е в отговор на писмо от министъра до социалните партньори. Друго искане на организациите е за увеличение на размера на стипендиите на студентите. Към момента минималната е 85 лв., а максималната – 180 лв. В писмото си до министъра социалните партньори настояват те да бъдат увеличени до съответно 120 и 200 лв.

„Не приемаме дискриминационния подход на правителството, защото увеличението на заплати  за учителите е от месец януари 2023 г., за академичния състав от месец август, а за стипендиите на учащите - от 1 юли, които за държавните висши училища реално ще са от месец септември или месец октомври т.г.“, гласи част от писмото до министъра.

Синдикатите, ректорите и студентските съвети пишат още, че не приемат факта, че с нарастването на брутния вътрешен продукт, средствата за образование, в това число за висше образование и наука, намаляват от 4,5 процента на 4,1 процента. Това е на фона на обявеното от правителството, че образованието е национален приоритет, посочват още организациите. 

Източник: bTV