Невинаги е лесно да разберете тънкостите на данъчната система. Особено, когато става въпрос за чужбина. Данъчните системи на чуждите държави могат да се различават значително от нашата. Хората, работили в чужбина, които искат да си възстановят надвзети данъци, със сигурност не е необходимо да знаят всичко за данъчната система на съответната страна, но ще им е полезно да са подготвени за предизвикателствата, които могат да възникнат.
Първо, относно възстановяването на данъци
Не е вярно, че данъците се движат само в една посока – вън от джоба на платеца. Могат да се движат и в обратната посока. Възстановяването на данъци след работа в чужбина е чудесен начин да си върнете част от данъка върху дохода, плащан от вас, докато сте работили в друга страна.
Поради прилагането на неправилни ставки или поради други грешки, хората често плащат повече данъци от необходимото. Затова, по искане на данъкоплатеца, тези пари могат да бъдат възстановени. Важно е да споменем също, че тези, които не са надхвърлили прага на необлагаемия доход в съответната страна, могат да поискат обратно пълната сума на данъка. Ако сте работили извън Европа, първото нещо, което трябва да направите, е да разберете дали съответната държава е подписала споразумение за избягване на двойното данъчно облагане с България, защото само тогава ще можете да възстановите надплатените суми.
Какво трябва да знаете за периода за възстановяване на данъци
Всяка страна има своя начална и крайна дата на финансовата година. В края ѝ се подават декларации за доходи и данъци, плащат се данъци и се решават други данъчни въпроси. До края на финансовата година трябва да попълните декларацията и да я подадете към чуждестранния данъчен орган заедно с необходимите документи. В много страни финансовата година съвпада с календарната, но разбира се има изключения, например в Обединеното кралство финансовата година завършва на 5 април.
Началото и краят на финансовата година може да не са толкова важни, ако вече сте приключили работа и сте се върнали в родината си. Можете да подадете заявка за възстановяване на данъци и веднага след прибирането си. Трябва обаче да знаете за кои предишни години можете да възстановите данъци. За предходните 5 години можете да си върнете надплатени данъци от Великобритания, Дания и Холандия. За предходните 4 години – от Германия, Ирландия и Норвегия. За предходните 3 години – от САЩ. Ако данъците не бъдат възстановени, парите просто отиват в бюджета на тази държава и вече няма възможности да бъдат поискани.
Най-голямото предизвикателство: необходимите документи
Да научите кога да стартирате процедура за възстановяване на данъци е лесно, може да го прочетете в надежден онлайн източник. Документацията често се оказва по-трудна. Трябва да разберете какви документи се изискват от чуждестранния данъчен орган, къде да ги получите и как да ги попълните правилно. Разбира се, във всяка страна ще ви искат копие на паспорта или личната карта. После обикновено ви искат фишове за заплати или документи, доказващи получените от вас доходи и платени данъци. Трябва да пазите всичко, което получавате от вашия работодател или чужди държавни органи, защото може да ви потрябва за възстановяването на данъците.
В този процес липсата на някои документи е често срещан проблем. Той обаче не е неразрешим. Можете сами да се свържете със съответните чуждестранни органи, които да ви издадат липсващите документи. Другият вариант е да се обърнете към специалисти, които ще се ангажират с целия процес по възстановяване на данъци вместо вас, и предполага се, ще разрешат възникналите проблеми. Една от най-честите причини хората да се обръщат към компаниите за възстановяване на данъци е именно неяснотата къде да отидат, какво да поискат, как да съберат всички документи. Както се досещате, възстановяването на данъци е много по-лесно, ако процесът се поеме от специалисти в тази област, които се грижат за всичко – от намирането на всички документи до попълването на декларацията.
Когато се допускат грешки
По правило различните документи и декларации се попълват на националния език на съответната държава. Ако не го владеете добре, шансовете за грешки и недоразумения се увеличават. Ако предоставите невярна или неточна информация, може да ви се обади данъчен инспектор. Езикова бариера или липса на специфични познания може да ви попречи да се справите със ситуацията. В този момент професионалната помощ става изключително важна. Затова, преди да решите да задействате сами процеса на възстановяване на данъци, помислете дали ще успеете да се справите с предизвикателствата, споменати по-горе.
На тези от вас, които нямат нужда от допълнителни притеснения и се надяват на плавен процес и положителен резултат, помощта от специалисти ще спести време и неприятни изненади. За хора, които обичат предизвикателствата, самостоятелното възстановяване на данъци от чужбина може да бъде страхотно преживяване. Изберете подходящия за вас вариант и не пропускайте възможността да получите парите си обратно.