Третокласниците ще трябва да могат да пишат правилно думи, които съдържат група съгласни, както и да оформят лично писмо по образец - предвиждат промените в учебните програми за класа в частта за български език и литература. Те бяха публикувани от Министерството на образованието и науката след двугодишен преглед. От учениците ще се очаква вече да са могат да са усвоили добре разграничаването на ударена от неударена сричка в дума - това умение "слиза" от трети във втори клас според проектите, за които е предвидено да влязат в сила от предстоящата учебна 2023/2024 година.
В повечето от останалите предмети промените не се отнасят до учебното съдържание, а се отнасят до годишния брой часове по съответния учебен предмет. Вместо броят им да бъде записан в учебните програми, както е сега, той ще остане вписан само в Наредба 4, в която е рамковият учебен план за общо образование за основната степен на образование (първи-седми клас вкл.) по класове и предмети.
По човекът и обществото от темата "Българското общество през Средновековието" отпада едно от понятията, които досега беше необходимо да се знаят: духовенство.
4. клас
В четвърти клас единствената промяна в програмите касае предмета "Технологии и предприемачество". При конструирането и моделирането ще се насърчава екипната работа на децата, а от учебното съдържание в темата "Инструменти и материали" "изчезва" заложената употреба на макетни ножчета. Вместо изискването учениците да могат да обработват хартия или картон с макетен нож - както е записано в програмата сега, формулировката става "Обработва хартия и картон, като безопасно използва инструменти". Дали това изключва употребата на макетен нож - оръжието, с което бе обезобразено 18-годишно момиче в Стара Загора от бивш интимен приятел рецидивист - не се разбира от текста, затова снощи попитахме МОН дали той е сред възможните инструменти. Щом получим отговор, ще ви информираме за него.
Промените в програмите за I клас вижте ТУК.
Промените в програмите за II клас вижте ТУК.
Източник: https://offnews.bg/