В китното царевско село Бродилово не могат да забравят тричането на кучета, разказаха пред Грамофона нюз местни хора. Тъгата им по ритуала, който е забранен от години, е голяма и не стихва.
„Цялата околия се събираше тук, именно заради този ритуал. Сега в Бродилово от години няма нищо. Селото ни умря!”, жалват се пред екипа ни бродиловци.
И припомнят, че тричането на кучета не е измислено от тях, а същестува още от предците им.
„При нас куче не почина. Много ни е мъчно, защото ни изкараха мошеници. Никой вече не идва в селото, а ние още си спомняме как бяхме оградени с Жандармерия и не ни позволяваха да правим ритуала”, казват още местните.
Те подробно обясняват, че 100-годишният ритуал целял единствено кучетата да не оставят стадата си.
„Самите стада са били на 15 километра от селото, а овчарите са имали нужда да ги оставят за малко, за да си купят нещо, например. Тръгнел ли обаче овчарят, след него тръгвало и кучето. Чрез тричането хората искали да покажат на четириногите, че нямат работа в селото, а при стадата. Този ритуал е поне 100-годишен и ни го отнеха завинаги”, допълват още бродиловци.
Спорната традиция предизвика през годините сериозни полемики, протести на организации за защита правата на животните, сблъсъци между поддържници и противници на обичая. Той е известен главно в Източна и Южна България, както и в някои части на Централна България.
Снимка: Dnevnik.bg
Като ви е жал че няма кой да въртите хващате си един овчар ,овъзвате го и го въртите и всички се кефят ;)
Макар че целият ми род е от това село и това което ще напиша знам че няма да им хареса, все пак хората трябва да знаят каква истината! Този така наречен обичай в миналото изобщо не е бил такъв! В миналото в Странджа е имало 1 милион овце,. С тричене са наказвали кучетата които са изоставяли стадата и са слизали в селата.
Що за глупости са това,Г-жо Янева вие май се чудите за какво да пишете.Тази тема отдавна е отшумяла и само ще ви кажа ,че никой не страда.Не ровете в миналото!
Да си тричат децата, шибани селтаци!