Близо половин милиард годишно губи бизнесът от сливането на почивните дни. Данните съобщи народният представител Петър Кънев, който е един от най-яростните противници на практиката.
„Само в България, Румъния и Естония се случва това, а то пречи на бизнеса, защото хората трябва да почиват когато Европа работи и да работят когато европейските им партньори почиват”, обясни Кънев.
Четири от работодателските организации са поискали тази практика да спре. „От три години водим тази битка, това пречи на бизнеса. Едва 8% от работодателите харесват сливането на почивните дни, най-вероятно става въпрос за туристическия бранш”, обясни Кънев.
Той даде за пример месец май, когато сме имали 18 работни дни и 13 почивни. Комисията по икономика и туризъм в парламента отново ще внесе предложение за отпадането на извънредните ваканции и последващото им отработване в съботните дни. Това ще стане след президентските избори, уточни Петър Кънев.
”Министерски съвет няма право да определя работното време на частния бизнес”, отчете депутатът. Той обаче не се нае да прогнозира дали през 2017 год. практиката да почиваме през седмицата и да отработваме през уикенда ще бъде спряна.
Много правилно! Правителството при демокрацията действа по този въпрос като правителството на партокрацията в НРБ-то. Всеки официален празник да се отбелязва на деня без каквито и да са сливания на почивни дни, толкова е просто! - това е най-справедливото решение. Другото е упражняване на профсъюзно народовластие, напълно лишено от логиката на пазарната икономика. Проява е също на лош вкус към историята и управленска немощ за създаване на празнична обстановка според конкретния случай.