Данъчните обявиха, че до 2019 год. всички търговци ще трябва да подменят касовите си апарати и софтуера към тях. Причината – при всяка проверка се оказвало, че се укриват обороти. Кратка справка сочи, че за една година ще трябва да се подменят близо 400 хил фискални устройства в страната. Търговците обаче са против.
„На всеки 3-4 години се намира повод, за да ни накарат да подменяме касовите си апарати. Това е неоправдан разход“, коментира пред Gramofona.com председателят на Асоциацията за защита на дребния и среден бизнес Николай Димитров. „Не е ясно, защо се иска подмяната. В момента са въведени рестриктивни мерки, които работят. Контролът от страна на данъчните е сериозен, а глобите не са никак малки. От миналата година вече и при първо нарушение се затварят обекти, така че ние недоумяваме – кому е нужна поредната смяна на касовите апарати“, коментира Димитров.
Той припомни, че при последната подмяна всички касови апарати са били свързани към НАП и така данъчните получават в реално време необходимата им информация. Поредната смяна на апаратите ще доведе след себе си серия от проблеми, които не са за пренебрегване, допълва Николай Димитров. „Софтуерът е по-скъп от един касов апарат. Така и на хората, които имат по-нови устройства ще им се наложи да купят нови“, обясни той.
Сериозен е проблемът и при по-големите търговски обекти. Там се работи с цяла система, в която има няколко касови апарата, компютри, принтери, монитори и разбира се операционна програма. За подобен обект инвестицията възлиза на около 5 хил. лева, като половината от сумата е за софтуера, по който ще се работи. Освен това пред търговците ще се появи още един проблем, който според Николай Димитров не е за подценяване.
„Търговецът вече няма да има достъп до собствената си система. Сега можеш да правиш в края на деня ревизия. Новият софтуер обаче няма да позволи това. Ако искам да контролирам дали работниците ме крадат, ще трябва всяка вечер да викам един данъчен, за да си правя проверката“, обясни Димитров.
Ако сте собственик на заведение пък и сервитьорката ви по грешка маркира нещо на клиентите, тя няма да може да направи корекция. Така някой ще трябва да плати неосъществената поръчка. Дали ще е клиентът, или собственикът е без значение, ще има губещ. „Търговията се развива на принципа на търсенето и предлагането. Нормално е в разгара на сезона да променяме артикулите си, защото нещо не се търси или пък има интерес към нова стока. Как обаче тя ще бъде въведена в касовия апарат, след като системата е затворена и не позволява“, недоумява Николай Димитров.
Според търговците най-важният въпрос е, защо това се прави? Какво налага новата подмяна на касовите апарати. За мнозина промяната е в нечий интерес. Въпросът обаче е, чий?