Съдбата на паметника на Съветската армия в центъра на София изкара два протеста в негова защита. Поводът е обсъждането на въпроса от Столичния общински съвет (СОС) и взимане на решение.

Разискванията се водят на фона на протест пред "Московска" 33, организиран от новата формация "Левицата", "Възраждане" и МИР.  Сред протестиращите беше забелязан и лидерът на "Атака" Волен Сидеров.

Те развяваха български, съветски и руски знамена, хвърляха яйца и червена боя по фасадата на Столична община. Недоволните освиркваха общинарите и скандираха "Фашисти", "Оставка" и "Искаме мир" под звуците на български военни маршове и възрожденска музика.

Протестиращите восеха плакати с надписи "Съветската армия победи нацизма", "В Берлин има съветски военен мемориал" и "Смърт на фашизма" и протестираха под звуците на български военни маршове и възрожденски песни.

Предложението за преместване на паметника на Съветската армия е на ГЕРБ и "Демократична България". Именно техните съветници го подкрепиха при разглеждането му в комисиите по култура и образование и по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, преди да бъде внесено в Столичния общински съвет (СОС).

Според Мая Манолова общината е имала 4 години, за да направи допитване какво да се прави с паметника. Монументът е държавна собственост и е абсолютно незаконно кметът и СОС да вземат решение за съдбата му, каза Манолова.

Докато течеше протестът пред Столична община около 10 сутринта, по същото време пред паметника в Княжевската градина се събраха привърженици на БСП и символично направиха жива верига.

"Да не допуснем войната да влезе в България. Да не допуснем да се изтрие паметта. Затова няма да допуснем разрушаването на този паметник", заяви пред демонстрантите Борислав Гуцанов. "Да не би в Берлин или във Виена паметниците да се разрушават?", попита той.

"Вие възкресявате фашизма под маската на неонацизма. Тези две партии се борят за реставрация на фашизма", заяви Велизар Енчев по адрес на общинските съветници от ГЕРБ и ДБ.

"Човекът, който счупи плочата на паметника, е почитател на Луковмарш", заяви пред протестиращите Александър Симов в подкрепа на тезата си, че премахването на монумента е опит за възраждане на фашизма.

Социалистите се хванаха за ръце в жива верига около монумента и обявиха, че тръгват на "поход за мир" към сградата на Столична община, за да попречат на решението на столичните общинари за премахването на паметника.

Шествието скандираше "Не на войната, да на мира", а по пътя към него се присъедини и лидерката на БСП Корнелия Нинова, която не беше забелязана пред паметника.

Към 12 часа общинските съветници от БСП поискаха почивка, за да слязат долу при протестиращите си съпартийци. До обяд съветниците не бяха започнали обсъждането на доклада, свързан с преместването на паметника на Съметската армия.

Източник: Mediapool.bg