Монасите от манастира "Благовещение", намиращ се край кюстендилското село Копиловци, залагат изцяло на биоземеделие. Братята, които са около десетина на брой, от сутрин до вечер се грижат за стотиците декари овощни насаждения, зеленчуци и животни.

"Ние работим на принципа на старите земеделци, които са били със затворен цикъл. Например, за да има овощарство, трябва да има оборски тор от животните. Затова отглеждаме крави и овце, а от миналата есен и кокошки. Само за няколко месеца вече имаме над 200 кокошки и 80 пиленца", разказва игуменът на манастира отец Касиан. 

С усмивка белобрадият мъж обяснява, че дори по Великден едва успял да снабди хората с яйца. 

"Не мога да кажа точно колко сме продали, но те не стигнаха. Всички знаят как отглеждаме животните и затова имаше огромно търсене", казва още игуменът.

Той, както и повечето земеделци в Кюстендилско, се оплаква, че голяма част от овошките – кайсии и праскови, са измръзнали по време на студовете през през март.

"И тази година имаше проблеми. Или ще има градушка, или слана, винаги нещо куца. Какво да се прави, природа... Надеждата ми е продукцията от ябълки и круши да компенсира загубите", казва пред "Монитор" още дядо Касиан.

Игуменът на "Благовещение" отглежда с монасите около 1000 декара овошки. Работливите братя могат да се похвалят със засадени над 100 декара картофи, от които също очакват добра реколта. 

"И сега ме сварвате на полето с трактора. В момента бързаме да приключим с пролетниците – да засеем овес, люцерна за животните и просо за кокошките. Няма как, всичко правим сами. Не разчитаме на субсидии, със собствени сили постигаме всичко. Преди време наемахме и работници, но определено работата не им беше по сърце. Искаха само пари да получават и не правеха нищо с желание. Ето, мога да ви кажа, че предния ден си легнах в 4 часа сутринта, защото трябваше да напръскам овошките. Всичко това е много труд, изисква време и сили", обяснява още работливият игумен.

Целогодишно излагат продукция на столичните пазари

Целогодишно монасите от манастира "Благовещение" излагат продукцията си на различни пазари в столицата. 

"И в момента имаме наша сергия с продукция на столичния пазар. Сега продаваме спанак, маруля, лук, чесън, репички, мед. Скоро ще започнем да продаваме и разсад - домати, краставици, пипер, който е изцяло биопроизведен, без торене. Преди известно време ни беше направена проба на марулята и се оказа, че нашата е най-чиста от всички производители в страната. Именно затова много хората идват от различни части на страната, за да си купят от нас продукция", обяснява още той.

Що се отнася до увеличаването на обработваемите площи, за момента братята от манастира казват, че е невъзможно. 

"При мен са идвали хора, които ми предлагат без нищо да обработваме земята им, за да не пустее, но не ни стигат силите, просто има много работа", обяснява друг от монасите.

Църквата

"Предстои ни последният етап от строежа на храма. Всяка една стотинка, изкарана с много труд и пот на челото, я влагаме в него. Започнахме градежа някъде преди около 13 години и сами можете да видите резултата", разказа отец Касиан. 

Той добави, че за първи път се "ражда" цял нов манастирски комплекс - с църква и параклис, с помещения за монасите, миряните и с помощни сгради за живота на светата обител.

"Поради всенародното неразбиране на нашата дейност официално се говори, че се занимаваме с нечисти дела и едва ли не парите, които влагаме, са с цел някаква далавера. Това е проблем на промененото мислене на съвременния човек, който във всичко търси корист. Не могат да приемат, че има хора, които отдават живота си в служба на Бога", категоричен е игуменът.

 

Снимка: Monitor.bg