Министерството на образованието и науката (МОН) публикува за обсъждане новите програми по литература за 11 и 12 клас. Както и досега ще се учат само български автори.
Най-голямата промяна е, че тези автори ще се изучават не хронологично както досега, а тематично чрез съдържание като любов, смърт и природа. Според учители по български език и литература, този начин на преподаване не е добър и ще затрудни учениците.
От просветното министерство обясниха, че заради новия закон и новия втори гимназиален етап са решили да приложат нов подход при изучаването на литература в 11 и 12 клас - тематичен вместо досегашния хронологичен.
"В двата класа сме се ориентирали към 9 теми и към всяка от тях има предложени три художествени текста, които да се изучават", разясни пред БНТ Александър Трингов, експерт в просветното министерство.
Темите са - родното, природата, смъртта, властта, миналото, любовта, вярата, трудът, изборът. С новия подход учениците можели да влязат в дълбочина на емблематични произведения и да ги анализират. Според учители обаче, подходът ще ги затрудни.
"Ако имаме предвид едно много културно и четящо поколение или хора филолози - да, това би било интересно за тях. Но за средно образование това за мен не е подходяща рамка. Програмите категорично не са просто не по-добри, а са по-лоши от предишните", коментира Марина Великова, учител по български език и литература в 125-то СУ.
Какви са конкретните промени в програмите, кои произведения отпадат и кои се появяват от министерството за пореден път не пожелаха да кажат. "Не е коректно да говорим по посока отпадане или добавяне, тъй като нямаме редактиране на учебните програми, не прилагаме методите на редакция, а те са изцяло разработени на нов принцип", обясни Трингов.
Сравнението на стари и нови програми показа - от 12 клас и изобщо от програмите отпада автор като Емилиян Станев. Отпадат и фейлетоните на Алеко Константинов. В 11 клас те са заменени от "Бай Ганьо на гости".
Източник: Дарик
Снимка: Frognews