Без лимити на времето, в което разследващите полицаи и експерт-криминалистите са на разположение. Това предлага МВР, за да ограничи част от разходите си и да се справи с недостига на хора на терен. Идеята е залегнала в наредба, която е оставена за обсъждане още от началото на декември.
„Досега имаше ограничение – времето на разположение да е не повече от 100 часа на месец, не повече от 24 часа в почивни дни и да не е в последователни дни“, обясни Генади Тенев от бургаската структура на Синдикалната федерация на служителите в МВР.
Във времето, в което е на разположение служителят, извън редовното си работно време, трябва да е готов при необходимост да се яви и да изпълнява служебните си задължения.
Мотивите за отпадането на лимита са, че няма достатъчно хора на щат. „Т.е. в МВР си признават, че точно в тези служби няма достатъчно щат. В разследването например текучеството е 90%.
Колкото влизат, толкова и напускат. Причината е в напрежението на работа, извънредните дежурства, стреса. Щом имаме малко хора, това означава, че те са работили повече. И сега, защото са работили повече, за да им се отблагодарим ние ще ги оставим и без личен живот.
Защото да си на разположение означава точно това“, допълни Тенев и обясни, че на много места това се изражда и колегите са викани не само при необходимост. „Почват да звънят – абе тук има един казус, една призовка...
Но това лишава човек от ефективна почивка. На следващия ден трябва да си в 8,30 часа на работа, а вечерта си бил на произшествие, примерно. След произшествие един колега би трябвало да има 12 часа почивка, но тя не се осигурява.“Отпадането на лимитите ще превърне много служители на МВР буквално в крепостни", убеден е Генади Тенев.
„На много места разследващите полицаи и експерт-криминалистите са по един, двама, най-много трима. Това означава, че тези хора няма да имат никакъв личен живот, освен когато са в отпуска. Ако ти я дадат, защото миналата година имахме три пъти избори и три пъти отпуските бяха спирани за по месец“, напомни Тенев.
Според него един от най-обидните моменти в проектонаредбата е, че там е записано, че това ще доведе и до икономии. „Какви икономии? За сметка на служителите? Това е и глупаво, и уродливо – да кажеш, че ще се намалят разходите за посещение на местопроизшествие.
Според Генади Тенев подобно предложение може да се разглежда единствено като провокация. Другият вариант е тя да е писана от хора, които или никога не са били на терен, или ако някога са работили, то е било през пръсти. И докато в МВР умуват как да спестят пари, като оставят полицаите без лично време, подготвят още една реформа. Предлага се в Главна дирекция „Национална полиция“ да бъдат обединени два отдела.
„Дотук добре, обаче – това пак за разследващите полицаи става въпрос, 8 методиста, които са били там стават 16. И до момента никой не може да ми обясни в МВР, какво е това методист, но ще ги вземат от реалните бройки хората на терен. Т.е. от пряко разследващите ще правим чиновници. А в същото време казваме, че увеличаваме на другите натоварването, защото нямаме хора.“