Професор Джузепе Консоло, защитавал Сергей Антонов, да стане български гражданин бе предложено днес в Бургас. Идеята е на адвокат Георги Сталев, общински председател на АБВ-Бургас. Италианецът гостува в морския град, за да представи своята книга "Атентатът срещу Папата. Истинската история".

На 13 май 2018 г. се навършват 37 години от атентата срещу папа Йоан Павел II на площад „Св Петър“ във Ватикана. Покушението бе извършено от турския гражданин Мехмед Агджа. Той от своя страна посочи Сергей Антонов и още двама българи за негови съучастници. Антонов прекарва в ареста над 4 години, а после е освободен заради липса на доказателства.

„Тогава цяла България беше ощетена. Беше извършено едно ужасно престъпление. Трябва да се разпространи истината за липсата на т. нар. „българска следа“ в този инцидент. Това ще помогне да се изтрие тази лъжа, която никога не е съществувала. Не бива човек да живее и една минута в несправедливост“, каза проф. Консоло.

Той допълни, че по време на процеса, му е бил оказван натиск, защото: „не всички бяха убедени в това, което казвах аз“.

Според италианския адвокат единственият начин да победим тероризма, е като се обединят всички граждани.

„Нашето обединение ще бъде по-силно от пистолет и по този начин ние ще победим тероризма. Такива случаи трябва да бъдат премахнати. Тероризмът е вид рак, който все още го има на световната сцена“, категоричен е той.

Професор Джузепе Консоло разкри, че е бил информиран, как преди време Мехмед Агджа отново е бил забелязан на площад „Св. Петър“ след атентата.

„Агджа е поседял малко там, но си е тръгнал. Аз очаквам, че може да се повтори нещо от неговото поведение, но не ме е страх. Ние не знаем къде е сега той, но едва ли се е променил. Същият човек е, който обича злото“, смята Консоло.

На представянето на книгата присъства и Румен Петков, един от основателите на АБВ.

„Периодът 1981-82 година е един от най-тежките за нашия народ. Трябва да благодарим на проф. Консоло за мъжеството. Много е трудно, когато човек е поставен под натиск, да каже истината. Той и до ден днешен остава верен на тази кауза. Агресията срещу адвоката и тримата подсъдими българи не бива да се забравя“, каза Петков.

Бившият вътрешен министър съобщи, че проф. Дзужепе Консоло не е пожелал да взема хонорара за своята книга и е дарил парите на Софийския университет. Тиражът на книгата се е изчерпал още преди нейното представяне.

От своя страна Петков подари на италианеца пощенска марка посветена на 140-годишнината от Освобождението на България. Тя е издадена от българската филателия, съвместно с руската. Проф. Консоло получи и букет цветя в знак на благодарност от името на община Бургас.