Училище в първомайското село Езерово изгоря до основи след умишлен палеж. Извършителят е задържан, съобщава бТВ. Пожарът обаче повдигна въпроса за стопанисването на старите сгради в малките населени места и тяхната съдба.
Преди четири години в основно училище "Христо Ботев" в село Езерово избухва пожар. Заради намалелия брой ученици сградата била заключена, а децата пренасочени към близкото село Бяла река. Въпреки че мястото било обезопасено, а токът и водата спрени пожарът изпепелил всичко за часове. Намесата на огнеборците и на хора от селото не спасила почти 100-годишната сграда.
"В момента се води следствие. Най-вероятно е подпалена умишлено от човек, който е от селото. Тази руина няма как да остане в центъра на селото, ще трябва да бъде почистена. Но парцелът си остава за училище", заяви Николай Митков, кмет на Община Първомай.
Затворени училища има в още две села от община Първомай, а процедурата за тяхната продажба е бавна и сложна.
"Сградите, които не са вече обитаеми и не учат деца наистина са една тежест на общините в цяла България предполагам, защото те стоят заключени и не могат да бъдат използвани", допълни Николай Митков.
Законът позволява училищни сгради и парцели да бъдат продавани с разрешение на министерството на образованието, но само за социални и хуманитарни дейности.
"Има голям интерес за инвестиции", коментира кметът на Община Първомай.
Докато демографски срив и огън унищожават училища в Първомайско, в някои села край Пловдив се налага да се строят допълнителни класни стаи заради увеличения брой деца, съобщава БНТ.
"Преди десетина години училището в Марково беше пред затваряне, тъй като нямаше деца, днес вече сме принудени да строим нова сграда. Не е строено от десетилетия", каза още Павел Михайлов, кмет на община Родопи.
Близо 1500 са закритите училища у нас през последните три десетилетия, но тази година Министерството на образованието и науката е одобрило общо 33 проекта за ново строителство на училища и детски градини.