Първи февруари е Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. На 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт тримата регенти, шестдесет и седем депутати, министри, генерали и полковници. Присъдите са изпълнени същия ден.
Народният съд е извънреден съдебен орган, създаден след окупацията на Царство България от Червената армия на СССР, като от 20 декември 1944 до 2 април 1945 година са арестувани 28 630 души. Срещу 11 122 са повдигнати обвинения. На смърт са осъдени 2730 души, а 1305 души - на доживотен затвор.
Много от близките на подсъдимите са изселени преди или по време на процеса. Според доклад на Държавна сигурност за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити.
Комунистическият режим, бидейки атеистичен, е гледал на религията като на свой враг, следвайки заветите на Карл Маркс, че “религията е опиум за народа”, а църквата - институция, чрез която буржоазията потиска и управлява работническата класа.
В интервю пред Фактор.бг д-р Венцислав Каравълчев отбелязва, че избитите свещеници и монаси в България още в първите месеци на тоталитарния режим са 230, като в това число не се включват свещениците, заточени в лагери.
Монахиня Валентина Друмева, покойната игуменка на Калоферския женски манастир, събира свидетелства за 635 духовници на Българската православна църква, които са пострадали от атеистичната власт. Трудът на майка Валентина излиза в 15 тома от 2007 г. до 2014 г. Все още официална канонизация на мъчениците от комунистическия режим от страна на БПЦ няма.
Денят за почит на жертвите на комунизма се отбелязва в България след учредяване по инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов.
Източник: OFFNews