Пътностроителните фирми ще преустановят всякаква дейност по ремонт и поддръжка на пътната мрежа. Това обяви на пресконференция в БТА председателят на Българска браншова камара "Пътища" Стефан Чайков. Причината - в актуализацията на бюджета няма предвидени средства за разплащане на извършени вече дейности.

Пътищарите също така са категорично против твърденията на властта, че огромна част от средствата за пътно строителство са по незаконни договори и с тях се злоупотребява.

"Нашите дейности, както извършените вече и подлежащи на плащане, както и започналите вече ремонти, са узаконени. Първо, със споразуменията, подписани между АПИ и пътностроителните фирми през ноември, второ през решението на Народното събрание да изплати 50% от сумите за текущ ремонт и поддръжка", каза Чайков.

От камарата разкритикуваха и изводите на доклада на междуведомствената комисия между МФ и МРРБ, представен вчера от вицепремиера Асен Василев. Не била вярна и твърдяната от държавата цифра от 3,4 милиарда лева висящи вземания - голяма част вече били изплатени, като държавата "виси" към пътните фирми с 1,7 млрд. лева.

Има писмо на ДНСК, което определя какви дейности представляват текущ и кои - основен ремонт, което обаче не било взето предвид от страна на комисията. Така например подмяна на хидроизолация или изграждане на водосток например били считани за основен, а не за текущ ремонт, даде на свой ред пример Лазар Лазаров, изпълнителен директор на пътната камара.

"100% от този доклад е неточен и самите приложения към него го опровергават - докладът на ДНСК определя кое е текущ ремонт, но по политически причините това становище не е взето предвид. Никой в това правителство няма намерение да плаща на пътните фирми, защото може би в бюджета няма достатъчно средства, няма друго обяснение", добави Чайков.

Получава и се и друг нонсенс, подчертават от бранша - в новите строителни задания на АПИ от текущия бюджет за 2022 година има същите условия, каквито според комисията представлявали основен ремонт под маската на текущ.

"В резултат на доклада ние имахме среща с председателя на УС на АПИ, бяхме планирали, предвид факта, че няма средства за доизплащане на започнати вече дейности, да уведомим възложителя, че по тези участъци няма да се работи, като ще изпълняваме само дейности по текущия бюджет на АПИ.

Само че след тази работна група, ние трябва да спрем и това, защото същите дейности, за които тя твърди, че са незаконни, присъстват в текущите задания", анонсира спирането на всякаква работа по пътната мрежа Чайков.

И още - след 1 юли, ако не бъдат предвидени пари в бюджета, по силата на споразуменията с АПИ от ноември ще бъдат поискани изпълнителни листове за задълженията заедно с лихвите, като в прокуратурата ще бъде входирани искове срещу членовете на комисията за причиняване на вреда на бюджета, изчислявана на около 150-200 милиона.

Източник: News.bg