Информацията съобщи директора на Териториално статистическо бюро-Югоизток към Национален статистически институт Калина Казанджиева на среща при обласния управител проф. Мария Нейкова.

Какво е нужно, за да се преброим електронно?

Валиден имейл, лична карта или международен паспорт и интернет.

През какви устройства можем да се преброим?

Смартфон, лаптоп или компютър.

Каква информация трябва да попълним?

Информацията е в няколко раздела. Посочват се данни за адреса и жилището, в което живеем. Важно е да се спомене, че едно жилище може да се преброи с един имейл. Даваме информация относто жилището, в което живеем, без значение дали сме собственици, наематели или живеем там на други начела. Не се изисква да посочваме документи за собственост или наем. Данните за местоживеенето ни са свързани с площта,  водоснабдеността, външната и вътрешната изолация, използват ли се възобновяеми енергийни източници. Вторият раздел е „Домакинство“. Там се описват отношенията между всеки един от членовете.  Данните за лицата са свързани с дата на раждане, пол, статут на пребиваване, образование, икономическа активност, миграция, има въпроси за етнос, майчин език, вероизповедание, които са на доброволен принцип. Присъстват въпроси относно професията и здравния статус на лицата, които също не са задължителни.   

Как се преброяват българите в чужбина?

Не го правят. Могат да се преброяват само граждани на територията на Република България. Те могат да бъдат български или чужди граждани, които пребивават повече от една година на българска територия. Нашите сънародници, които пребивават извън страната повече от една година или са заминали през последната една година с намерението да останат там за по-дълго време, трябва да се преброят в съответната страна. Преброяване се извършва в целия Европейски съюз.

Как да разбираме думата домакинство?

Няколко човека са едно домакинство, когато имат общ бюджет, хранят се заедно. Може да съществуват домакинства от един човек, както и няколко едночленни или многочленни домакинства да живеят заедно.

Можем ли да преброим онлайн възрастни роднини?

Да. За целта ни трябват техните данни и отделен имейл. По този начин можем да помогнем на възрастни родители, баби и дядовци. Регистрираме ги с имейл, който е различен този, който сме използвали за собственото си домакинство. След това попълваме информацията за тях. По-късно ще получим уникален преброителен код, който ще се отнася за тях.

Какво да правим след като се преброим онлайн?

Когато се преброим електронно, ще получим на използвания за тази цел имейл уникален преброителен код от 15 цифри. Той трябва да бъде разпечатан или записан на хартия и да се предаде на преброителя, когато дойде. Може да бъде и прикрепен на входната врата. Ако сме преброили възрастни роднини, трябва да им съобщим кода, за да го дадат на преброителия или да го сложат на вратата.

Докога продължава електронното преброяване?

Електронното преброяване ще приключи в 24:00 часа на 17-ти септември при спазване на всички противоепидемични мерки. След това ще започне работата на физическите преброители, които ще посещават адресите на гражданите до 3-ти октомври. Те ще преброят лицата, които не са го направили електронно, и ще съберат листите с преброителните кодове на домакинствата, които са се справили по електронен път.

Кои са алтернативните варианти за преброяване?

Освен електронното преброяване на сайта  www.census2021.bg, има възможност и по телефона на седните номера: *2021 или 029078430. Гражданите, които не се справят по тези два начина, могат да го направят с помощта на физически преброител от 18.09 до 03.10.

Лесно ли е?

Лесно е. Въпросите са от затворен принцип и се отговаря лесно. При електронното преброяване в Португалия са се включили 87% от населението, а в Словакия – 82%.

На срещата присъстваха още заместник-областният управител Божан Божанов и началникът на отдел „Статистиески изследвания“ в Бургас Тошка Камбурова.