Неправителствени организации се захванаха да „преброят пилците“ на първия програмен период 2007 – 2013. Резултатите от анализа в Бургас представи Петко Ковачев от Коалицията за устойчиво използване на европейските фондове. Това е третият доклад на Коалицията, а целта му е да анализира резултатите, които са постигнати от използването на структурните фондове в България.
Авторите признават, че докладът им е непълен и ще остане такъв. Първата причина е, че заради забавянето на страната ни, три години след приключването на програмния период, все още се изпълняват проекти по него. Втората причина е, че няма метод, по който да се измери качественият ефект от реализираните проекти.
„Особеност на първия програмен период, е че правилата бяха променяни често и то в движение. Това е един от основните проблеми, с който бенефициентите са се сблъскали“, обясни Ковачев. Според него хората вече са надмогнали първоначалния процес на кандидатстване. Проблемите им вече са свързани с реализацията на проектите и мониторинга. Причината за тези трудности е именно това, че в първия програмен период се променяха и отменяха закони и нормативни уредби, които затрудняваха силно бенефицентите при реализирането на проектите.
Въпреки това повечето от тях имат висока самооценка. 77% от участниците в анкетата признават, че не ползват външни консултанти, а собствени екипи при кандидатстване по проект. Любопитен акцент е, че почти никой не е готов да съфинансира проекта, по който кандидатства. На повечето бенефициенти очакванията са, че средствата, отпуснати от ЕС трябва да им стигнат за цялостната реализация, а на тях да не им се налага да инвестират. Според Петко Ковачев за първия програмен период основният извод е, че процесите са се водили от парите, а не от политиките.
„В много случаи се действа на принципа – има едни пари, хайде да ги изхарчим“. Именно това е причината в Долни Чифлик например да имат стадион, който струва близо 5 млн. лева. Нищо, че населението на градчето е едва 7 хиляди души, а футболният му отбор „Тича“ отдавна е изпаднал в аматьорската лига. „Не е лошо да направиш такъв стадион. Лошото е, че няма хора, които да го използват, а подобна инфраструктура се поддържа трудно“, обясни Петко Ковачев.
И тук според него се намесва инициативата на местната власт, от която зависи дали нещата могат да се случат. „Подобни проекти има и в две софийски общини. В Драгоман например спортната им база, построена по европроект вече се руши. В същото време в Сливница се използва пълноценно, имат силен хандбален отбор, а спортната зала се използва за републикански състезания“. Над 11 млрд. евро инвестира Европа през първия програмен период.
Според анализаторите от Коалицията, това е времето на много грешки и финансови корекции, а също така е период, в който политическата конюнктура също е определяла къде и какви проекти ще се печелят. Като пример Петко Ковачев посочи ОП „Околна среда“, където голяма част от средствата са били насочени към общини на ДПС. „Стигна се до там, че в някои населени места водният цикъл струва средно по около 13 хиляди евро на човек“, допълни Ковачев.