От Нова година правителството готви нова честитка за шофьорите. Годишните винетки ще важат само от 1 януари до 31 декември. Досега те важаха до 31 януари, пише Факти.бг.
Това гласи приета от правителството наредба за условията и реда за събиране на таксите за ползване на пътната инфраструктура.
Правителството се отметна от дадената преди месеци идея винетката да важи една година от датата на закупуване - например, купена през юни да има срок юни следващата календарна година.
Целта е валидността на винетките да съвпада с бюджетната година. Така тя ще важи от 1 януари до 31 декември. Целта на кабинета е да започва новата година с няколко милиона свежи пари от винетки. По традиция Коледните и Новогодишните празници се използват за пътувания в страната. Така обикновеният българин ще бъде принуден, освен за подаръци за децата да се бръкне и със 100 лева за държавата.
За максимално улеснение на гражданите е предложена възможността при заплатена винетна такса за предходната година, те да имат правото да ползват републиканската пътна мрежа в срок до 31 януари на следващата година, поясняват от пресцентъра на МС. Пред Факти.бг юристи по административно право посочиха, че след като наредбата за пътната инфраструктура се хармонизира с чл. 10. ал. 2 от Закона за публичните финанси, то няма как винетката за минала календарна година да важи до 31 януари от следващата година.
В духа на закона месечната, седмичната и дневната винетка си имат срок на валидност, съответно, според датата на издаването им.
Факти.бг припомня, че само преди една година правителството на Бойко Борисов вдигна винетката за леки автомобили от 67 лв. на 97 лв., на месечната – от 25 лв. на 30 лв., а на дневната – от 10 на 15 лв.
За автобусите, отговарящи на стандарта Евро 1 и 2, годишната винетка се вдига до 1050 лева, а за тежкотоварните камиони над 12 тона, винетките според екологичния стандарт стават съответно 1743 и 1340 лева.
Регионалният министър Лиляна Павлова призна, че в България 1,8 млн. е броят на годишните винетки, които се закупуват от българите. Близо 200 000 от тях се субсидират от държавата по линия на социалното министерство. По последни данни брутните приходи от всички стикери към 15 октомври т.г. са около 300 млн. лв.
Кабинетът се похвали, че за зимно почистване на пътищата тази година са заделени 65 млн. лв. Други 400 млн. лв. са дадени за ремонти на пътища от всякакъв клас, тунели, съоръжения и виадукти.
Снимка: delo.bg