Гражданските организации, които подкрепиха недоволството срещу високите цени в страната, обявиха нов бойкот на хранителните магазини. Той ще се проведе на 20 февруари. В същото време националната статистика отчете поскъпването на стоки и услуги за януари. А какви са политиките на правителството по отношение на финансите на държавата ще разберем едва в края на другата седмица.

Конкретни данни за оборотите и ефектът от бойкота все още няма. Очаква се през следващите дни Министерството на земеделието и храните да предложи механизъм за скъсяване на веригата на доставка на хранителни стоки - от производителя до потребителя . в отделен законопроект. За това настояват и някои от малките търговци, а част от тях вече отчетоха по-ниски обороти след бойкота. Какъв е обаче пълният ефект от акцията тепърва ще стане ясно когато видим и официалните данни от Националната агенция за приходите.

Без готов анализ на първия дойде заявката за втори бойкот - на 20 февруари. Този път апелът е: "Бойкот на търговските вериги и призив гражданите да пазаруват от малките магазинчета. Още повече, че днес Министерство на финансите така и не оповести данни за клиентопотока на супермаркетите и веригите в четвъртък", заяви Мая Манолова, бивш омбудсман.

И докато резултатът първия бойкот стане готов дойде първото реално действие от страна на регулаторите: КЗК изиска информация от производители и търговци за начина на ценообразуване на основните хранителни стоки и факторите, оказващия влияние върху доставката. В същото време от Министерството на земеделието и храните подготвят законопроект за скъсяване на веригата - от производителя до потребителя.

„Ще искаме да запазим рентабилността и конкурентоспособността на земеделския производител. Ще покажем според нас как трябва да изглеждат едни нормални вериги на доставки. КЗК е регулаторният орган, който трябва да обследва пазарни несъответствия", подчерта Георги Тахов, министър на земеделието и храните.

А по-малките магазини в София отчетоха спад в потока на клиентите. „Между 10 и 20% имаше известен отлив на нашите клиенти. Може би до края на седмицата ще има един малък отлив на пазаруващи”, заяви Александър Дончев, собственик на супермаркети.


А по-малкото клиенти в деня на бойкота водят и до по-нисък оборот, който пада с между 10 и 20%. Но само в кварталните магазини. Големите вериги отчетоха задържане на лоялните си клиенти.  "Това е най-странният бойкот в историята да се бойкотират се компании, които са с определено най-ниските цени на пазара, най-конкурентните цени на пазара, с най-голямото разнообразие от стоки. Компании, които са от светлия бизнес - големи инвеститори и работодатели", категоричен е Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружение "Модерна търговия".

КЗП призова търговските вериги да не бавят пълната информация, която Комисията изисква от тях във връзка със стартиралата този вторник проверка за високите цени.

Припомняме, че протестът на потребителите тръгна от Хърватия в края на януари. Резултатът тогава беше 44% процента по-малко клиенти в магазините на 24-и януари. Протестът е довел и до 53-процентен спад на оборотите на търговските вериги. Следващите две подобни акции, обаче не са имали подобен ефект.

В Северна Македония оборотът в осемте най-големи търговски вериги на 31 януари е бил с близо 47% по-нисък. За сметка на това оборотите на магазините са се вдигнали с 11,2% ден след бойкота.

Официалните данни от Черна гора показват, че петте най-големи търговски вериги са генерирали 56% по-малко приходи. Но в деня преди и след бойкота, са регистрирали увеличение на приходите с повече от 1 милион евро.