Останки от сгради, гробови съоръжения, обредни огнища и добре оформен път от V-IV в. пр.Хр. са открити при археологически проучвания в Созопол. Те са се провели в местността „Месари“, която е разположена на около 2 км от центъра на Стария град в Созопол. Там попада част от извънградската територия на древната Аполония Понтийска.

Проучванията са проведени в продължение на десет години по проект между Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН и музея Лувър с ръководители доц. д-р Кръстина Панайотова и д-р Александър Баралис.

Секторите са локализирани по западния склон на възвишението от източната страна на малката долина, където се намира параклисът Св. Марина. Разкрити са останките от общо 6 сгради, чийто двулицев градеж е от ломени камъни на кал. При изграждането на стените във височина са използвани и кирпичи, а за покритието на сградите са употребени коринтски плоски керемиди и калиптери.

В Сектор Месарите 4 е проучен комплекс от четири сгради с прилежащи дворни места. Възникването му се отнася към средата на V в. пр. Хр. Изоставянето на сградите и създаването на некропол на това място се отнася към последната четвърт на IV в. пр. Хр. Документирани са 35 гробни съоръжения, в които е извършено трупополагане и трупоизгаряне, както и 10 обредни огнища с многобройни дарове.

Тук е разкрита и част (над 45 м) от път с широчина около 6.50 м. Той има настилка от дребни ломени камъни като по средата ясно се очертават коловози, разположени на около 1.08 м един от друг. Този добре оформен и дълго използван път се очертава като основна ос между града и неговата територия на югозапад, заета от извънградски имения и минни разработки по Медни рид.

През 2021 – 2022 г. е извършена консервация на останките в Сектор Месарите 4 с финансиране от Фондация Левентис.

На 25 - 27 юни 2022 г. в Созопол ще се проведе и Международна научна конференция, посветена на 100-годишнината от първите разкопки на Националния археологически институт с музей – БАН в Созопол и 20 години от началото на Френско-българската археологическа мисия.

 

 

Източник: https://bnr.bg/