„Нужна е дългосрочна стратегия за развитие на туризма и аз вече съм готов с нея“, категоричен е кандидатът за кмет на Средец инж. Гошо Атанасов.
Според него местността „Божура“ може да развива целогодишен туризъм. Това било желанието и на легендарния спортист Янчо Патриков, който приживе успя да създаде база и национален фолклорен фестивал. Бизнесмените Ангел Ангелов и Георги Манев също направиха много за развитието на туризма в местността. Но водозахранването не е достатъчно и често водата спира. Причината е, че приказната местност се захранва с каптаж. Технологията е остаряла и количеството на водата е ограничено, според инж. Атанасов.
„Правил съм постъпки за промяна и разрешаване на този проблем, но местната управа не обръща внимание. Познавам добре ЗУТ (Закон за устройство на територията), работя с този закон като член на КИИП (Камарата на инвестиционното проектиране) и участвам в проектирането на различни инвестиционни проекти. През 2020 година беше изградено електрозахранване до местността „Божура“, с което можеше да се използват разрешителните режими и парцеларни планове за паралелно изграждане на водопровод до местността "Божура" и с. Пънчево, но предложението ми беше отхвърлено. Сега това е един от основните ангажименти в програмата ми за управление на община Средец. В с. Пънчево има изградени две селски чешми, а едната е с надпис "Водата е негодна за пиене", разказва инж. Гошо Атанасов.
Изграждането на централен водопровод до месността „Божура“ ще осигури водоподаване и на близкото с. Пънчево. Там сега има две чешми, а едната е с надпис, че водата е негодна за пиене.
„Мъката ни е голяма“, споделя Димитър Кехайов, на 75 години от с. Пънчево. „Хората искат да се върнат да живеят тук постоянно, но как да останат за повече от ден-два без вода?“, отчаяно обяснява Кехайов.
Това се оказва и основен проблем за развитието на селския туризъм и функционирането на къщи за гости.
Има изготвен от общината подробен устройствен план /ПУП/ за цялата местност, който не е процедиран докрай. С приключване на процедурата и влизане в сила на подробния устройствен план ще може да се привлекат повече инвеститори, според инж. Гошо Атанасов.
Голяма част от Община Средец попада в Странджа планина, която е природен парк и има десетки защитени местности и природни забележителности на територията си. В района на общината са открити долмени от преди Троянската война и се намира Националният археологичен резерват "Деултум", който работи целогодишно. За превръщането им в международни туристически дестинации трябва да работим за решаването на споменатите проблемите, казва инж. Атанасов.
„Природата в Странджа е уникална и можем да възродим региона, да привлечем инвеститори и да открием работни места, нужни са визия и воля“, убеден е инж. Гошо Атанасов.