Парламентът отхвърли предложението размерът на обезщетението за отглеждане на дете от една до двегодишна възраст да се обвърже с минималната работна заплата. Промяната в Кодекса за социално осигуряване, внесена от депутати от "БСП лява България", беше отхвърлена на първо четене с 57 гласа "за", 2 "против" и 80 въздържали се. От БСП, Патриотичния фронт и "Атака" подкрепиха предложението. "За" бяха и петима депутати от Реформаторски блок, а един се въздържа. Народните представители от ГЕРБ гласуваха "против" и въздържал се. От АБВ, ДПС и "Български демократичен център" също се въздържаха при гласуването. В момента обезщетението за майчинство е 340 лева, от "БСП лява България" искаха то да се изравни с минималната работна заплата, която сега е 420 лева, и да нараства заедно с нея.
Според вносителите за увеличението на обезщетението за майчинство ще са необходими около 19 млн. лева годишно, тъй като по данни на Националния статистически институт броят на осигурените лица, които получават обезщетение за отглеждане на дете от една до двегодишна възраст е около 39 хиляди. Мариана Тодорова от АБВ посочи, че парите трябва да бъдат насочени към строителство на детски градини и ясли, а не да се поощрява дългото оставане вкъщи, защото младите майки са твърде много време извън пазара на труда. Когато предложите работа на майките, те сами ще се върнат от майчинство, репликира я Георги Гьоков /"БСП лява България"/.
Според Илиан Тодоров /"Атака"/ тези 20 млн. лева за майките няма да натоварят бюджета и попита какъв е проблемът да се дадат, след като само тази година за мисии зад граница са отделени 60 млн. лева. Димитър Байрактаров изрази подкрепата и на Патриотичния фронт за предложението. Корнелия Нинова /"БСП лява България"/ призова народните представители от ГЕРБ да излязат и да кажат защо са против обвързването на обезщетението за майчинство с минималната работна заплата. Никой от партията мандатоносител обаче не изрази позиция в пленарна зала. Думата не взеха и от РБ, ДПС и БДЦ. По думите на Нинова, управляващите мълчат, защото нямат сериозни аргументи. Всички сме съгласни, че има демографска криза, отбеляза тя. Освен това от 1 януари 2016 г. увеличихте осигуровките, а замразихте обезщетението за майчинство, посочи Нинова, цитирана от БТА. Тя попита защо от преизпълнението на приходите да не се отделят 19 млн. лева за майките.