В двора на къщата на семейството на Али Ахмети, лидер на Демократичния съюз за интеграция, в село Заяс бяха открити човешки останки, за които се предполага, че са от масов гроб през 1913 г., пише „Либертас“.
„Телата на жертвите първо са били подпалени, а след това захвърлени в кладенец. Предполага се, че става въпрос за между 10-60 души“, заяви Мусли Муслию, ръководител на екипа, който извършва ексхумацията.
С такива масови гробове е осеяна цялата югозападна част на днешна Република Македония.
„Заради продължаващата работа на експертизата и разследващите органи, няма да даваме допълнителна информация от наши или чужди исторически извори, но и сами може да видите, че става дума за геноцид, който не може да се обясни. Когато веществените работи приключат, ще имаме повече информация какво наистина се е случило в масовите гробища“, обяснява координаторът на есхумацията Мусли Муслию.
Според македонските медии екзекутираните са албанци, но проучване на БГНЕС показва, че съществува реална възможност това да са българи.
БГНЕС припомня, че по време на Първата балканска война българите и албанците са се борили рамо до рамо срещу сърбите и гърците.
Кулминация на съпротивата е Охридското въстание, за потушаването на което сърбите са мобилизирали допълнително 100 000 военнослужещи. Битката продължава 4 дни, но бруталните репресии са с месеци.
В Охридско са изгорени до основи 80 села, а в района между Охрид, Дебър и Гостивар изцяло или частично са опожарени около 180 села. Много от избитите са хвърляни от сърбите в кладенци, които се превръщат в братски могили на падналите българи и албанци. Репресиите не се ограничават само с въстаналите райони, но обхващат по-широк район – Битоля, Прилеп и др.
Източник: trud.bg
Снимка: Архив trud.bg