Международният ден ромите в Община Камено ще бъде отбелязан на 9-ти април т.г. с културна програма и футболен турнир. Младежи от Камено и селата ще влязат в спортна надпревара на игрището в града. Събитието се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, а патрон на празника ще бъде кметът на общината Жельо Вардунски.
Програмата ще започне с почитане на паметта на загиналите роми в Холокоста в края на Втората световна война с хвърляне на цветя в Айтоска река (моста на входа на Камено). След това предстои откриване на състезанието в Спортния комплекс (в старата сграда на СОУ „Христо Ботев“), където ще бъде излъчен и химна „Джелем джелем“. Ще бъде представена кратка история на ромите и за празника, изнесена от доброволци на Център „Амалипе“.
Денят 8-ми април е празник за ромската общност по цял свят. 8 април е обявен за Международен ден на ромите през 1992 г. Идеята, която ООН и Европейския съюз са подкрепили, била на Международната организация "Романо юнион". Изборът на датата никак не е случаен. На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война. На 8 април 1971 г. в Лондон се провежда и Първия ромски конгрес. Целта му е да се обединят и систематизират усилията на международното ромско движение, както и да се привлече вниманието на световната общественост върху проблемите на тази малцинствена група: образование, бедност, сегрегация. На срещата са приети общи ромски химн и знаме. Химнът е песента „Джелем, джелем" на Жарко Йованович от 1969 г. Знамето изобразява синьото небе, зелената земя и червеното колело на постоянното движение. На този ден ромите по света отправят апел за уважение, равенство и мир.
На 8 април в България ние отбелязваме Международния ден на ромите, защото 8 април е ден, в който всички ние си спомняме за най-многобройното етническо малцинство в Европа и празнуваме ромската култура. Ромите са допринесли към културата, музиката и изкуството на общностите на нашия континент. Това показва колко важно е мотото на Европа "Обединени в многообразието".