Тази статия е част от специалната поредица "На училище" на "Детски Дневник". Тази година тя е посветена на родителските страхове. И през октомври тук ще можете да прочетете съветите на специалисти по най-важните теми за здравето, развитието и сигурността на учениците.
Как децата да си създадат навици за учене от първите години в училище, за да запомнят уроците за по-малко време? Как по-големите ученици да учат по-ефективно без да зубрят и без да прекарват цялото си време над учебниците? В началото на учебната година "Детски Дневник" попита за съвети учители от различни училища.
За какво им е знанието
За да придобият добри навици за учене, а наученото да бъде запомнено, децата трябва да знаят защо им е необходимо знанието - да отговарят на въпроси или да решават задачи, но не само заради оценката, а заради това, че някой ден ще им потрябва в живота.
"Това, което използвам аз, за да съм сигурна, че учениците ми учат ефективно, е да проследявам напредъка им всеки час и на всеки раздел. Също така винаги правим изводи за това с какво ще потрябва наученото в живота извън училище. Залагам много и на ролеви игри, които ги поставят в различни ситуации, в които трябва да приложат наученото", казва Радослава Георгиева, учител по програма "Заедно в час" в СУ "Д-р Петър Берон" в Костинброд.
Началният учител Петя Перпериева от ОУ "Проф. Пенчо Н. Райков" в Трявна казва, че след всеки урок децата трябва да се опитат да решават свързаните с него задачи без да гледат. "По т.нар. разказвателни предмети "Човекът и обществото" и "Човекът и природата" за трети и четвърти клас препоръчвам самостоятелен прочит на целия урок, като обръщат внимание на илюстрациите и тълковния речник на някои думи; след това - четене на точка по точка и отговор на въпросите след урока. Хубаво е след всяка точка учениците да попълнят и задачите към нея в учебната тетрадка, като се стараят да не преписват, а да си спомнят фактите. Ако не могат самостоятелно да го направят, пак да прочетат текста", съветва Перпериева.
"Най-важният съвет - във всеки един момент учениците да знаят какъв е смисълът на заниманието. Дори то да е получаване на определена оценка (не е идеално), важно е да виждат отговор на въпроса защо", казва Нели Колева от фондация "Заедно в час".
Учене с помощник, в определен час и по интереси
За да си създадат навици за учене, децата имат нужда първо да учат с помощник и в един и същи час от деня. Хубаво е учениците да са помощници на други деца при учене, за да се чувстват ангажирани, съветват учители.
"За децата от първи и втори клас препоръчвам учене с помощник, който да направи нещата интересни - да искат да учат децата и така да им се създадат навици. Не препоръчвам деца на такава възраст да имат подготвят домашни за повече от един час. За учениците от трети и четвърти клас препоръчвам самостоятелно учене. Учителят да не дава повече от едно домашно по предмет; да ползват интерактивни форми на обучение и платформи като Уча.се", казва Емилия Паламаркова от 119 СУ "Михаил Арнаудов".
Нели Колева от фондация "Заедно в час" съветва да се създаде рутина на учене, повтавящ се режим, който да даде сигурност на децата: "Например - всеки ден учат от определен час до определен час, ходят на извънкласни занимания и т.н. Добре е, когато учат, да довършват започнатото, без да се разсейват. Да бъдат съсредоточени върху конкретното задание и да не се разсейват със социални мрежи, телевизия и т.н. По-добре е да имат ритъм, в който известно време работят, известно - почиват, за да бъдат по-ефективни", казва тя.
"В ежедневието в училище имаме различни роли, които ни осигуряват ефективен учебен процес – помощник-учител, отговорник за домашните и всякакви други отговорности, които вдъхват увереност на учениците", казва Радослава Георгиева, учител по програма "Заедно в час" в СУ "Д-р Петър Берон" в Костинброд. В началото на учебната година пуска анкета на учениците, с която да разбере в какви области са техните интереси.
"Когато темите са интересни за тях и изискват максимално ниво на активност от тяхна страна, те нямат търпение да достигнем до този блок от занимания и си разпределят времето за писане на домашни, така че да се справят навреме", казва Георгиева.
Снимка: Радио Фокус