Изминалата 2024 г. е била най-топлата за България от 1930 г. насам, сочат анализите на Националния институт по метеорология и хидрология, със средна температура за страната около 2.1 градуса по Целзий над климатичните норми.

Тя е с около 0.5 °С по-топла от предишната рекордна година – 2023 г. Характеризира се с рекордно топли зима и лято, най-топлите от 1930 г. насам.

През пролетта и есента средните сезонни температури също са над климатичните норми, но със значително по-малки положителни отклонения. През преходните сезони са регистрирани и единствените два месеца с температури под нормите – май (минус 0.8 °С) и ноември (минус 1.2 °С).

Лятото на 2024 г. е най-горещото регистрирано досега. Юни е най-топлият месец юни от 1930 г. насам. През юли и август България е обхваната от поредица горещи вълни (поредни дни с максимални температури на въздуха ≥ 32 °С). Те са повсеместни в периодите 6–24 юли и 8–19 август.

В района на Сандански през юли са регистрирани рекордните до момента девет поредни дни с максимална температура на въздуха над 40 °C. През август в големи райони от централните и източните части на Северна България горещата вълна продължава чак до 26–28 август.

В южната половина на страната поредните дни с толкова високи температури са над 25 (от 26–27 юли до 19 август) – в Горнотракийската низина, Ямболско и в крайните югозападни райони. В Дългопол, област Варна, горещият период продължава 33 дни (от 26 юли до 28 август).

Данните са по оперативна информация от метеорологичната мрежа на НИМХ. Окончателните резултати и анализи ще бъдат представени в Годишния хидрометеорологичен бюлетин на НИМХ, който се издава в края на м. март на текущата година.

Източник: NOVA