Огромния подем при интернет технологиите през последните години позволява бързо и лесно електронно прехвърляне на парични суми навсякъде по света. Интернет е глобална мрежа, както за общуване между хората, така и за голям брой парични трансфери. Много са лицата, които имат банкови сметки, а представителите на бизнеса притежават в повечето случаи по няколко.
При превод на пари посредством банки и кредитни компании, проследяването на прехвърлянето на суми се подпомага от номера на банковата сметка или така нареченият IBAN - интернационален номер на банкова сметка. Влязъл в употреба вече в над 45 държави по света, той е основната причина трансферите да се извършват сигурно и безопасно. Дори и да теглите кредит от кредитни компании в България се нуждаете от разплащателна сметка с IBAN, която трябва да представите за да ви преведат парите.
International Bank Account Number (IBAN) в началото е бил направен, като обединен продукт на Европейския комитет за банкови стандарти и Международната организация по стандартизация. При старта на използването му той се е прилагал само в Европейския съюз. С течение на времето започва да се използва във вътрешните плащания и постепенно да навлиза в много страни.
В България IBAN е учреден с Наредба №13 на БНБ. От 2006 година всички плащания на територията на страната и чужбина се правят от сметки на клиенти, които са с IBAN формула. Той е комбинация от 22 знака, съдържа цифри и букви. Всеки клиент със сметка в дадена банка има генериран IBAN. Сметки с този номер са разпознават от банките на държавите членки на Европейския съюз и всички останали държави одобрили този метод.
Ролята на IBAN е много важна и благодарение на него плащанията се извършват по-лесно и прецизно. С него се намалява значително риска от грешно извършени парични трансфери. Понижава се и времето за което се извършват трансферите, както на вътрешните, така и на международните парични преводи. Това е от голяма важност за клиентите при правене на плащания и получаване на суми. Банките задължително проверяват IBAN номера, както на този, който изпраща пари, така и на получателя. Така се избягват неточности в детайлите на клиентите и нуждата от отмяна на плащания.
Важно е как кодът се изписва върху хартия. Това става с интервали на всеки четири числа.
Това е наложено за по-лесното разбиране на номера, в някой страни той се състои от 34 символа и когато трябва да го записвате на формуляри ще ви бъде по-лесно да го възпроизведете и да избегнете грешно изписване. Ако обаче извършвате трансфер онлайн, IBAN номера е слят. Дори да искате да поставите интервал програмата няма да ви позволи.
Сега ще обърнем внимание на структурата на IBAN. Броя на символите не е еднакъв навсякъде. Всяка държава решава колко символа да има формата съобразено с международните изисквания. В някой държави, както казахме IBAN може да бъде до 34 символа. Първите два знака винаги отбелязват кода на държавата според ISO 3166, следващите две цифри играят ролята на контрола за истинността на банковата сметка при извършване на превод. След това се изписва характерен за всяка отделна страна специфичен номер на банкова сметка. Той се посочва от националната банка на съответната държава и съдържа букви и цифри. IBAN включва цифри от 0 до 9 и буквите от латинската азбука от A до Z.
Най-важното нещо когато получавате пари по вашата банкова сметка е вашия IBAN. Този, който ви изпраща средства се нуждае от вашия номер, за да направи трансфера. Без него не може да се извърши плащането, както и ако му дадете грешен номер. Трябва да сте внимателен, и ако IBAN е невалиден, банката е в правото си да начисли такса за неуспешно направената транзакция. Този номер е основната индикация за банковите институции, къде трябва да се изпращат наредените пари.
IBAN може да намерите първо на документите, които банката ви е предоставила след подписването на договора за откриване на сметка. Също така номера ще бъде изписан след това на всички ваши платежни, фактури и във вашия онлайн профил. Банката разбира се разполага с тази информация, както и с цялостният ви профил. Ако ви трябва, а не можете да го намерите винаги може да разговаряте със служител на банката, който може да ви го даде срещу документ за самоличност. Не е за предпочитане да го имате на хартиен носител, защото е възможно да го изгубите или да ви го откраднат.
Сигурно не много хора се замислят, каква е ролята на този код и колко важен е той. За това в тази статия се опитахме да ви дадем по-обстойна информация, какво е IBAN система, нейната важна роля и функции.